Çevreci sivil toplum örgütlerinin Türkiye'deki zincir otel işletmelerinin çevre politikalarına etkileri
The effects of environmental non-governmental organizations on environmental policies of chain hotels in Turkey
  1. Tez No: 298069
  2. Yazar: ÖMER ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında çevreci sivil toplum örgütlerinin Türkiye'deki zincir otel işletmelerinin çevre politikalarına etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de faaliyet gösteren ulusal ve yabancı 141 zincir işletmeye bağlı olarak faaliyet gösteren 692 otel işletmesi oluşturmuştur. Araştırmada anket tekniği ve görüşme tekniği ile veriler toplanmıştır. Araştırma kapsamında toplam 156 otel işletmesinden anket anket formu sağlanmış, 40 otelin üst düzey yöneticisiyle ise görüşme gerçekleştirilmiştir. Anketlerden elde edilen verilere sıralı (ordinal) lojistik regresyon modeli uygulanmıştır. Bulgulara göre, zincir otel işletmeleri çevre politikası oluşturma ve çevre yönetimi sırasında çevreci sivil toplum örgütlerinin eylem ve söylemlerinden etkilenmektedirler. Diğer taraftan, ISO 14001 belgesi veya çevre ödülü olan işletmelerin ISO 14001 belgesi veya çevre ödülü olmayan işletmelere göre çevre politikası oluşturma ve çevreci davranış ve tutum geliştirme olasılıkları daha yüksek bulunmuştur. Bunun yanı sıra, zincir otel işletmelerinin çevre politikası oluşturma sürecini etkileyen unsurlar arasında işletmenin türü yer alırken; zincirin ulusal ve yabancı zincir otel olması ise işletmenin çevreci davranış ve tutumlarını etkilemektedir. Ayrıca, zincir otel işletmelerinde oda sayısı, yatak sayısı ve personel sayısı arttıkça çevre politikası oluşturma ve çevreci tutum ve davranış sergileme olasılığı da artmaktadır. Ancak, zincir otel işletmelerinin mülkiyet durumu, çevre politikasının yazılı olup olmaması, zincire bağlı otel sayısı ve otelin faaliyet süresiyle çevre politikası oluşturma ve çevreci davranış ve tutum geliştirme arasında bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of environmental non-governmental organizations (ENGO) on environmental policies of chain hotels were examined. The population of the research comprises a total of 692 hotels operating in Turkey as the subsidiaries of 141 hotel chains. The data were collected via survey and interview techniques. After data collection process, 156 usable questionnaires were obtained from hotels and 40 in-depth interviews were held with senior hotel managers. The ordinal logistic regression model was employed to the survey data. The findings indicate that the hotel chains? environmental policy building process and environmental management activities are affected by actions and discourses of environmental non-governmental organizations. On the other hand, it was found that the possibility of developing environmental behaviour and attitudes of the hotels having ISO 14001 certificate or environmental award is higher than the hotels which are not owing ISO 14001 certificate or environmental award. While type of the hotel (city versus resort hotel) affects environmental policy building process, type of the chain (national versus international) affects environmental behaviour and attitudes of hotel chains. Another finding of the research shows that an increase in number of rooms, beds and staffs also increase the possibility of environmental policy building process and environmental behaviour and attitudes rises. There is no significant relationship between ownership of the hotel, having written environmental policy or not, number of hotels in the chain, operating period of hotels and environmental policy building process and environmental behaviour and attitudes.