Etkin reklam modelleri ve markalaşma sürecinde OPET reklamları
Active advertising models and OPET advertisements in the process of brandi̇ng
  1. Tez No: 585622
  2. Yazar: SABRİ BAŞTURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, İşletme, Fine Arts, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma,etkin reklam modelleri ve markalaşma sürecinde OPET reklamlarını ele almakta ve bu süreçte reklamların hangi reklam modellerinden etkilendiğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırma, Türkiye'de Koç Holding ile ortaklık kuran, Akaryakıt İstasyonları, Madeni Yağlar, Sunpet, THY OPET Havacılık Yakıtları ve Akar Yakıt Dağıtım Terminalleri olarak faaliyet gösteren OPET Akaryakıt Firmasının Reklam Çalışmalarının analizini kapsamaktadır. Etkin reklam modelleriyle, OPET Firmasının günümüze kadar yayınlanan televizyon ve radyo reklamları ve Sosyal Sorumluluk Projeleriyle Tüketiciye ulaşma başarısı incelenmiş, Türkiye'de Akaryakıt Firmalarına kıyasla, marka kimliği oluşturulmasında, Ülkenin En Değerli Markalar sıralamasına etkisi analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, Akaryakıt Firmalarının Faaliyet alanları, Sosyal Sorumluluk Projeleri ve Tanıtım Reklamlarıyla tüketici kitle üzerindeki etkileri ve Akaryakıt Sektöründeki OPET Firması Pazar Payı oranları olarak sunulmuştur. Yapılan araştırmayla OPET Akaryakıt Firmasının, gerek reklamlarında kullandığı ünlü isimlerle olsun, gerekse sosyal sorumluluk projeleriyle olsun, markalaşma sürecinde ne kadar yol kat ettiğini, tüketicide marka güveni ve sadakati yüksek oranda oluşturduğunu ve uzun yıllar boyunca tüketiciler tarafından en çok tercih edilen akaryakıt firması seçildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research has studied the OPET commercials and the effective advertising models during the branding process and has aimed to find out that these commercials are affected by which advertising models.This study has included the analysis of advertisements of OPET FUEL OIL COMPANY which is associated with KOÇ Holding and operating as Fuel Oil Stations, Mineral Oil Company, SUNPET, Turkish Airlines OPET Aviation Fuel Company and Fuel Oil Distribution Terminals. By using effective commercial models, the success of reaching consumers were studied by OPET commercials broadcasted on television and radio so far as well as the Social Charity Projects and its effect on the classification of the most valuable trade names of the country has been analyzed when compared with the other Fuel Oil Companies in TURKEY creating a Trade Name. The results were presented as marketing rates of OPET Company in fuel oil business as well as the effects on the consumers of advertisements, social charity projects and the operating fields of fuel oil companies.The conclusions of this study has revealed that OPET FUEL OIL COMPANY had been chosen the most favorite oil company for many years by the consumers and provided the outmost trust and loyalty and accomplished a lot of success in order to be a Trade Name by Social Charity Projects as well as the celebrity commercials.