Türkiye'de yeminli mali müşavirlik kurumunun vergi kayıp ve kaçaklarının önlenmesindeki rolü
The role of ?sworn-in certified public accountants? in the avoidance of loss and exiles of taxes
- Tez No: 298070
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK GENCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Devlet, kamu hizmetlerini en yüksek kalitede ve en düşük fiyatla sürekli olarak sunulabilmek için yeterli ve sürekli finansman kaynaklarına ihtiyaç duymaktadır. Bu kaynakların en önemlisi vergilerdir.Vergileri etkin bir politika aracı olarak kullanmanın temel şartı, vergi kayıp ve kaçaklarının önlenmesidir. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan kayıp ve kaçaklarının önlenmesi için yapılması gerekenler; vergi mevzuatında yapılması gereken düzenlemeler, vergi yönetiminin yapması gereken düzenlemeler ve vergi denetim mekanizmasına işlerlik kazandırmak şeklinde sıralanabilir.Türk vergi sistemindeki vergiler genel olarak beyan esasına dayanmaktadır. Beyan esası etkin olarak uygulandığında vergilemede adalet ilkesini sağlayan ve ödeme gücüne göre vergi almayı öngören bir yöntemdir. Bu bağlamda mükellefler tarafından beyan edilen vergi matrahının gerçekleri yansıtıp yansıtmadığı da büyük önem taşımaktadır. Bunun için etkin bir vergi denetimine ihtiyaç vardır.Ülkemizde vergi denetimi vergi inceleme yetkisine sahip Maliye Bakanlığının denetim birimlerince yapılmaktadır. Bununla birlikte 1989 yılında yürürlüğe giren meslek yasası ile oluşturulan ?Yeminli Mali Müşavirlik? kurumu da tasdik yetkisi ile vergi denetimi yapmaktadır.Bu çalışmanın amacı; tasdik yetkisi ile vergi denetimi yapan Yeminli Mali Müşavirlik? kurumunun Türkiye'de Vergi Kayıp ve Kaçaklarını önlemedeki rolünü belirleyebilmektir.
Özet (Çeviri)
State needs continuous and efficient finance sources in order to deliver its services with the most possible quality at the lowest price. One of the most significant sources is taxes.Fundamental condition of using taxes as a tool of policy is to prevent tax losses and and tax evasions. Several precautions such as adjustments in the tax legislation, adjustments that need to be done by the tax authorities and effective processing of tax auditing mechanism are required in order to prevent tax losses and tax evasions that occure due to various reasons.Taxes in Turkish Tax System are based on declaration standart. This system can achieve principle of fairness if adopted effectively and specifies collecting tax based on possible amount that one is able to pay. In this regard correctness of the declared amount of tax level by the tax payers also bears importance. In this regard an effective tax auditing is necessary.Tax auding in Turkey is conducted by auditing units in Minister of Finance that have the authority. Yet, the institution of ?Sworn-in Certified Public Accountants? can also have the right to approve and acknowledge and do tax auditing. This institution was formed by the law that came into force in 1989.The aim of this study is to identify the role of ?Sworn-in Certified Public Accountants? instituon that have the power to approve and tax auding on preventing tax losses and tax evasion in Turkey.