Doğrudan yabancı yatırımların makro ekonomik etkilerinin analizi: Cezayir örneği
Analysis for macro economic effects of foreign direct investments: Model of Algeria
- Tez No: 298114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL MAZGİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Son dönemde dünya ekonomisinde yaşanan küreselleşme olgusu, doğrudan yabancı yatırımların hacminin hızla artmasına ve dolayısıyla gelişmekte olan ülkelerin ihtiyaç duyduğu sermayeyi, doğrudan yabancı yatırımlar yoluyla karşılamalarına yardımcı olmuştur.Doğrudan yabancı yatırımlar, ev sahibi ülkeler için sadece sermaye değil, aynı zamanda teknoloji transferi, büyüme ve istihdam yaratmanın kaynağı olarak görülmüştür. Bu yolla gelişmekte olan ülkeler ekonomik gelişmelerini hızlandırabileceklerini ummaktadırlar.Cezayir'in son yıllarda dış pozisyonu iyileşmekte böylece finans sorunu kalmamaktadır. Yabancı yatırımlardan aranan şey teknoloji transferi, ihracatı arttırması ve işsizliği azaltılması gibi amaçlardır.Çalışmanın temel amacı, yukarıda ifade edildiği üzere doğrudan yabancı yatırımların ev sahibi ülke ekonomileri üzerinde yarattıkları etkileri incelemektir. Özellikle Cezayir'de doğrudan yabancı yatırımlarının durumu bazı komşu ülkeler ile karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve Cezayir ekonomisine etkileri ele alınmıştır.Sonuç olarak Cezayir'de doğrudan yabancı yatırım akımlarının makroekonomik etkilerine ilişkin tespitler açısından, yeterince olumlu bir tablo söz konusu değildir. İstihdam, ihracat, büyüme açısından doğrudan yabancı yatırımların katkılarından söz edilebilse de, bu katkılar çok sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
In the recent period, the fact of globalization that occurred in the world economy have rapidly caused increasing of foreign direct investments and consequently helped to fulfill the required capital for developing countries through foreign direct investments.Foreign direct investments are considered not only as capital for host countries but also as source to transfer of technology, growth and employment creation. Through this way, developing countries expect to speed up their economic developing.Algeria?s external position is getting better in recent years, since therefore it does not stir up a finance trouble. The aims of the foreign investments are transfer of technology, growth of exports and keeping down unemployment.As stated above, main purpose of this studying is to analyze the effects of the foreign direct investments upon economy of hosting countries. Especially the situation of foreign direct investments in Algeria, in comparison with some neighboring countries was examined. Their effects upon Algeria?s economy also were discussed.According to analyses, as a conclusion there is not enough positive situation of macroeconomic effect of foreign direct investment in Algeria. Even though we can mention the contribution of foreign direct investment upon employment, exportation and growth, these contributions are very limited.