Pozitif psikolojik sermayenin örgütsel bağlılıkla ilişkisi
The relationship between positive psychological capital and organizational commitment
  1. Tez No: 298113
  2. Yazar: EFE ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİLE GÜRÇAY ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Özellikle 2000'li yıllardan itibaren hız kazanan pozitif psikoloji akımı ve buna bağlı olarak örgütsel psikoloji alanında yaşanan gelişmeler, çalışanların güçlü yönlerinin ön plana çıkarılmasının en az fiziki sermaye yatırımları kadar fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Pozitif psikolojik sermayeye yapılan yatırımların, önemli bir örgütsel değer olan örgütsel bağlılığı da geliştireceği öne sürülmekte, yurtdışında yapılan çalışmalarla bu görüş desteklenmektedir.Çalışmada pozitif psikoloji akımı ve bu akımın hız kazanmasına zemin hazırlayan nedenler ortaya konmuştur. Daha sonra pozitif psikolojinin örgütsel psikoloji alanını etkilemesi ve bu alanda son yıllarda ortaya çıkan gelişmeler aktarılmıştır.107 beyaz yakalı çalışandan oluşan örneklem ile gerçekleştirilen anket araştırmasında, beyaz yakalı çalışanların pozitif psikolojik sermaye düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Pozitif psikolojik sermayenin boyutları olan umut, iyimserlik, öz-yeterlilik ve dayanıklılık ile örgütsel bağlılık boyutları olan duygusal bağlılık, devamlılık bağlılığı ve normatif bağlılık arasındaki ilişki de araştırılmıştır. Ayrıca demografik değişkenlerin bu ilişkideki rolü de çeşitli analizlerle saptanmıştır.Yapılan analizler sonucunda, pozitif psikolojik sermaye ile örgütsel bağlılık arasında ilişki bulunamamış ancak pozitif psikolojik sermaye ve boyutları ile örgütsel bağlılık ve boyutları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Aynı zamanda demografik bazı değişkenlerin pozitif psikolojik sermaye, örgütsel bağlılık ve bunların boyutları üzerinde etkileri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Positive psychology, which gathered some speed especially after the 2000?s, and dependent developments in the field of organizational psychology show that featuring the strengths of individuals can be as beneficial as fixed capital investments. Investments made in positive psychological capital are proposed to influence organizational commitment, which is another important organizational value, and this view is supported by researches made abroad.In this study, positive psychology movement and the main reasons which pave the way for its development were introduced. Then the influence of positive psychology on organizational behavior field and contemporary developments were explained.With a survey conducted with the sample of 107 white collar workers, the relationship between white collar workers? psychological capital and organizational commitment levels were examined. The relationships between the dimensions of positive psychological capital which are hope, optimism, resilience, self-efficacy and the dimensions of organizational commitment which are affective, continuance, normative commitment were explored as well. The roles of demographic factors on these relationships were also examined with analyses.After the analyses made, no relationship between psychological capital and organizational commitment was found, but significant relationships between dimensions of positive psychological capital and dimensions of organizational commitment were observed. Moreover, some demographic variables were found to be related with positive psychological capital, organizational commitment and their dimensions.