Risk bileşenleri analizi: İMKB'de bir uygulama
Analysis of risk components: An application in Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 298121
  2. Yazar: CENNET DALGIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bütün yatırımcıların amacı, olabildiğince az risk alarak kar elde etmektir. Yatırımcıların, yatırım kararları verirken karşılaştıkları en büyük sorunlardan biri, eldeki fonların yatırım alternatifleri arasında nasıl dağıtılacağı olmaktadır. Yatırım alternatifleri arasından seçim yapılırken doğru karar verilebilmesi için, yatırım yapılmak istenen varlıkların beklenen getirilerinin yanı sıra risklerinin de bilinmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, menkul kıymet getirilerini, piyasa getirisiyle açıklamaya çalışan Sermaye Varlıklarını Fiyatlandırma Modeli, gerek yatırım alternatiflerinin beklenen getirilerini ve risklerini tahminlemesi, gerekse toplam risklerinin sistematik ve sistematik olmayan risk olarak ayrıştırabilmesi açısından faydalı olmaktadır.Bu çalışmaya İMKB Ulusal 30 Endeksi'nde sürekli olarak yer alan 14 firma dahil edilmiştir. Araştırma kapsamında kullanılan 14 adet hisse senedinden hipotetik bir portföy oluşturulmuş ve hem oluşturulan hipotetik portföyün riski hem de araştırma kapsamında kullanılan 14 adet hisse senedinin riskleri ölçülmüştür. Daha sonra oluşturulan hipotetik portföyün riski ve araştırma kapsamında kullanılan 14 adet hisse senedinin riskleri, Sermaye Varlıklarını Fiyatlandırma Modeli vasıtasıyla sistematik risk ve sistematik olmayan risk olarak bileşenlerine ayrıştırılmıştır. Çalışmanın sonunda ise risk bileşenlerine ayrıştırılan 14 adet firmanın ve söz konusu firmalardan oluşturulan hipotetik portföyün riske maruz değerleri parametrik yöntemle 1 günlük ve 10 günlük olarak hesaplanarak, bulgular incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of investors is to increase total return by taking risk factors into consideration and reducing the amount of risk involved. Distribution of available funds among investment alternatives is also one of the biggest challenges faced by investors. As the expected return and the risks of assets are necessary to make such decisions amongst alternatives; the Capital Assets Pricing Model, which analyzes security returns with the market returns, is beneficial to forecast the expected returns and risks of the investment alternatives as well as decompose Systematic Risk and Unsystematic Risk components from Total Risk.This study was conducted on 14 companies that have consistently remained listed within the ISE National 30 Index. The stocks were used to create a hypothetical portfolio and the individual assets and the hypothetical portfolio?s risk were measured before being separated into their systematic risk and unsystematic risk components by the Capital Assets Pricing Model. In conclusion, Value at Risk is calculated with parametric method for the portfolio on a daily and 10-day period and findings are analyzed.