Otantik liderlik ve örgütsel bağlılık ilişkisi
The relationship between authentic leadership and organizational commitment
  1. Tez No: 298134
  2. Yazar: HAVA YAŞBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Tez çalışmamızın amacı; otantik liderlik algısının akademisyenlerin örgütsel bağlılığına olan etkilerini ortaya koymaya çalışmaktır.Tez çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır.Tez çalışmasının birinci bölümünde; lider ve liderlik kavramları ile liderlik teorileri ele alınmakta ve otantik liderlik kavramı, otantik liderlik ile diğer pozitif liderlik yaklaşımları arasındaki farklar, otantik liderlik yaklaşımları ve otantik liderliğin takipçileri üzerindeki etkileri ele alınmaktadır.İkinci bölümde, örgütsel bağlılık kavramı üzerinde durulmakta; öncelikle örgütsel bağlılık kavramının tanımı ve önemine, örgütsel bağlılık kuramlarına yer verilmekte ve daha sonra, örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler ve örgütsel bağlılığın sonuçları incelenmektedir.Çalışmanın son bölümü olan uygulama bölümünde ise, örgütsel bağlılık ve otantik liderlik arasındaki ilişkilerin ortaya çıkarılması amacıyla Hakkari Üniversitesi akademik personeli ile gerçekleştirilen araştırma ile ilgili bulgulara ve yorumlara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis of master?s aim is to display the effects of the concept/perception of authentic leadership on academics? organizational commitment.This thesis consists of three main sections.In the first section; concept of leader and leadership and theories of leadership are dealth with, and the concept of authentic leadership, the differences between authentic leadership and approaches of the other positive leaderships, approaches of authentic leadership and the effects of these approaches on the followers of authentic leadership are discussed.In the second section; the focus is on organizational commitment. Initially, definition and importance of the concept of organizational commitment, theories of organizational commitment are emphasized, then factors which affect organizational commitment and the results of organizational commitment are analysed.The last section of the thesis is application part, and in this part findings and discussions of the research carried out with the academics in Hakkari University are taken place with the aim of revealing the relationships between organizational commitment and authentic leadership.