Hedonic consumption: Confirmation of the scale and analyzing the effects of demographic factors and an application in Izmir by using LISREL
Hedonik tüketim: Ölçeğin doğrulanması ve demografik özelliklerin hedonik tüketim üzerine etkisinin incelenmesi ve İzmir ilinde LISREL kullanılarak yapılan bir uygulama
- Tez No: 298150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL BAYRAKTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüzde pazarlamanın ulaştığı noktada, tüketici odak noktası olmuş ve tüketici istek ve ihtiyaçlarını anlamak giderek önem kazanmıştır. Tüketiciler sadece rasyonel şekilde davranmadıkları için tüketici istek ve ihtiyaçlarını anlamak oldukça zordur. Tüketiciler, tüketim deneyimlerinde aynı zamanda haz almak da isterler. Haz alma isteği yeni ve popüler bir terim olan hedonik (hazcı) tüketim kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur.Tüketicileri anlamada, hedonik tüketim davranışlarını çözümlemek çok önemlidir. Hedonik tüketimin ölçülmesinde kullanılan pek çok ölçek bulunmaktadır. Bu ölçekler içinde en bilineni Arnold ve Reynolds (2003) tarafından geliştirilen ve hedonik tüketim nedenlerini maceracı, memnuniyet, rol, sosyal, değer ve fikir olarak altı grupta toplayan ölçektir. Bu çalışmanın amacı hedonik tüketim ölçeğinin doğrulanması ve demografik özelliklerin tüketicilerin hedonik tüketim davranışları üzerine etkisini ölçmektir.Çalışmanın teorik bölümü tüketici davranışı kavramı, tüketici davranış modelleri, tüketici karar süreci aşamaları, tüketici davranışlarını etkileyen faktörler, tüketim çeşitleri, hedonik tüketim ve hedonik tüketimin nedenleri üzerine yapılan literatür taramasını kapsamaktadır.Literatür taramasını temel alarak oluşturulan anket uygulaması İzmir ilinde 255 katılımcıya uygulanmıştır. LISREL kullanılarak yapılan doğrulayıcı faktör analizi sonuçlarına göre, Arnold ve Reynolds (2003) tarafından önerilen altı hedonik tüketim nedeninin beş faktöre (maceracı ve memnuniyet, rol, sosyal, değer ve fikir) indirgenmesi önerilmektedir. Ayrıca SPSS 16.0 kullanılarak demografik faktörlerin hedonik tüketime etkisi ölçülmüş ve demografik faktörlerden sadece cinsiyetin hedonik tüketimde anlamlı fark yarattığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
At the point where today?s marketing reached, the consumer has become the focus point and understanding the needs and wants of consumers come into prominence. It is very hard to understand the needs and wants of consumers because they do not just behave in a rational manner. They also try to take pleasure from their consumption experiences. The desire of pleasure taking created a new and popular concept which is called as hedonic consumption.To understand consumers, it is very important to understand their hedonic consumption behaviors. There are a number of scales that measures hedonic consumption. The most popular of those scales are the scale of Arnold and Reynolds (2003)?s scale which suggests that the reasons of hedonic consumption can be grouped under six categories as: adventure, gratification, role, social, value and idea. The aim of this study is confirmation of the hedonic consumption scale and investigation of the effect of demographics on hedonic consumption behavior of consumers.The theoretical parts of the study covers the literature review on the concept of consumer behavior, consumer behavior models, stages in consumer decision process, factors affecting consumer behavior, types of consumption, hedonism, hedonic consumption and reasons of hedonic consumption.With taking the literature review into consideration, a questionnaire was prepared and an application was made to 255 participants from Izmir. Based on confirmatory factor analysis, using LISREL, it was suggested that the original scale of Arnold and Reynolds (2003) which includes six reasons of hedonic shopping should be grouped under five dimensions (adventure and gratification, role, value, social, idea). Also, the effect of demographic factors on hedonic consumption was analyzed by using SPSS 16.0 and it was found that only gender created a significant difference on hedonic consumption.