Azeri şair Aliağa Vahid'in gazellerinin incelenmesi
Analyse of Azerbaijani poet Aliağa Vahid's lyrics
  1. Tez No: 298203
  2. Yazar: SEDA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ARIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu tez çalışmasında Azerbaycan edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Aliağa Vahid'in kaleme aldığı 100 gazel incelenmiştir.İlk olarak gazellerin muhteva bakımından incelenmesine yer verilmiştir. Sonrasında bu gazellerin transkripsiyonu yapılmış ve Türkiye Türkçesine aktarılmıştır.Sonuç kısmında ise çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A hundered lyrics which were written by Aliağa Vahid, one of the most important names of literature of Azerbaijan, are analysed in this study.First, lyrics are analysed in terms of content. Then transcription of lyrics is made and lyrics are translated into Turkey's Turkish. Finally, a general assessment of lyrics is made.