Sultan II. Abdülhamid devri Osmanlı ordusunda Alman etkisi
Term of Sultan II. Abdülhamid and German effect on Ottoman army
  1. Tez No: 298204
  2. Yazar: HALİT ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı Osmanlı Devleti'nin yenilgisiyle sonuçlanmıştı. Rus ordusunun Yeşilköy'e kadar ilerlemiş olması ise tedirginliğe yol açmıştı. Bu yenilgi, orduda ıslahat yapılması gerektiğini açık bir şekilde ortaya koymaktaydı. II. Abdülhamid ise yapılacak olan ıslahatların ancak yabancı uzmanlardan yararlanılması ile başarılı olacağını görüşündeydi. Orduda yapılacak olan ıslahatlar için yabancı uzmanların görüşlerinden ilk olarak I. Mahmud döneminde yararlanılmıştır. Bu dönemde Kont de Bonneval Osmanlı ordusunda görev almıştır. II. Mahmut döneminde ise ise Moltke ve heyeti dört yıl süreyle hizmet vermiştir. II. Abdülhamid dönemine kadar zaman zaman değişik ülkelerin subaylarından yararlanılmıştır. II. Abdülhamid döneminde ise bu görev Alman subaylara verilmiştir. Bu dönemde görev alan subaylar askeri ıslahat komisyonunda görevlendirilmişlerdir. Subayların görevi ordunun durumu hakkında incelemelerde bulunmaları ve ıslahat önerileri sunmalarıydı. Bu öneriler kurulan ıslahat komisyonunda değerlendirilmiş ve uygun görülenler Padişahın onayına sunulmuştur. Ayrıca askeri eğitimin ıslahı içinde özel olarak Goltz Paşa'ya görev verildiği görülmektedir. Alman subaylar II. Abdülhamid dönemi boyunca ıslahat görevini üstlenmişler ve O'nun tahttan indirilmesinden sonra da I. Dünya savaşına kadar bu görevlerine devam etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The war that took place between Ottoman and Russian community in 1877-1878 was resulted in the defeat of Ottomans. Besides, Russian army?s moving towards Yeşilköy had caused bedevilment. This defeat clearly demonstrated the necessity to make reforms in the army. Yet, II. Abdülhamid believed that reforms could be successful only if they are performed by foreign experts. I. Mahmud term was the period when foreign experts were consulted with regard to the reforms in the army for the first time. During this term, Kont de Bonneval was assigned in the Ottoman army. During II. Mahmud term, Moltke and his committee offered service for four years. Until the term of II. Abdülhamid, officers of several countries were utilized from time to time. German officers were assigned in this regard, during II. Abdülhamid term. Officers were assigned within military reform commission and they were responsible for investigating current situation of the army and making reform recommendations. These recommendations were evaluated at reform commission and appropriate ones were offered to the Sultan for approval. In addition, Goltz Pasha was specifically appointed regarding the reform of military education. German officers undertook the reform task during II. Abdülhamid term and maintained this task until I. World War following dethronement of II. Abdülhamid.