Küreselleşme sürecinde görsel iletişim stratejileri: Nescafé reklamları
Visual communication strategies in the process of globalization: Nescafé?s advertisements
  1. Tez No: 298210
  2. Yazar: AYDAN BAŞÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ASRAK HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Radyo-Televizyon, Reklamcılık, Public Relations, Radio and Television, Advertising
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Küreselleşme-yerelleşme ekseninde küresel bir markanın görsel iletişim stratejilerinin kurgulanışı konusunda sınırlı sayıda analiz yapıldığı gözlemlenmektedir. Literatürde Türkiye'de Nescafé'nin görsel iletişim stratejileri ve sembolleri ile ilgili kapsamlı bir inceleme bulunmaması çalışmaya özgün bir nitelik kazandırmaktadır. Bu çalışmayla, küreselleşme sürecinde Nescafé'nin görsel iletişim stratejilerinin irdelenmesi amaçlanmaktadır. Küresel çapta ve Türkiye özelinde Nescafé reklamlarındaki sembolik tüketim unsurlarının incelendiği çalışmada, görsel iletişim öğeleri, göstergebilimin olanaklarından yararlanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada varılan sonuçlardan biri, küreselleşme sürecinde, çeşitli gelişmelerin de etkisiyle, Nescafé'ye sembolik anlamlar aktarıldığı, görsel iletişim stratejilerinin yeniden yapılandırıldığıdır. Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de, Nescafe reklamlarında, o ülkeye özgü kültürel öğelerin yaratıcı biçimde kullanıldığı, reklam iletilerinin, küresel olanın yerel olanla etkileşimi çerçevesinde oluşturulduğu tespit edilmiştir. Buna uygun olarak, Nescafe'nin, Türkiye'de yayınlanan reklamlarında, küresel düzeyde kullandıklarının yanı sıra, Türkiye'ye özgü motiflere, sembollere ve yaşam biçimlerine yer verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is observed that there is a limited number of analysis on the construction of visual communication strategies of a global brand. Since there is not a comprehensive survey in the literature about the visual communication strategies and symbols of Nescafé in Turkey this study becomes important with its originality. It is aimed that the visual communication strategies of Nescafé in Turkey will be elaborated in this study. In the study, symbolic consumption elements in Nescafé advertisements are inspected on the scale of Turkey and at the global level and visual communication items are analyzed by the methods of semiology. One of the conclusions in the study is that symbolic meanings were transferred to Nescafé and visual communication strategies were reconstructed with the influence of various developments in the process of globalization. As a part of the study, it is found that cultural motives are employed as creative elements in Turkey like other countries in the context of Nescafé advertisements and the messages given in the related advertisements are constructed as a part of interaction between global and local. Then, Nescafé, beside global ones, makes use of motives, symbols and life styles that are specific to Turkey in its advertisements in this country.