Sigorta poliçesi genel şartları
General conditions of insurance policy
  1. Tez No: 298211
  2. Yazar: VASVİ GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERTOL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Çalışmamızın amacı, sigorta poliçesi genel şartları kavramını ana hatlarıyla açıkladıktan sonra sigorta poliçesi genel şartlarının niteliğini, sözleşme içeriğine dahil olma sorununu, özel şartlar ile ilişkisini ve farklılıklarını, idari ve yargısal denetiminde kullanılacak ölçütleri, emredici hükümler karşısında hukuki akıbetlerini belirlemektir. Çalışma konumuzla ilgili açıklamalarımız, öğretide ileri sürülen farklı görüşler, mevcut kanunî düzenlemeler, kanun tasarıları ve yargı kararları ışığında yapılmıştır. Sigorta poliçesi genel şartlarının hukuki niteliği hakkında öğretide görüş birliği olmamakla birlikte, bizimde katıldığımız çoğunluk görüşüne göre, sigorta poliçesi genel şartları genel işlem şartı niteliğini haizdir. Genel şartları bizzat düzenleyen Hazine Müsteşarlığı, bu düzenlemeleri hazırlarken Ticaret Kanunu'nun emredici hükümlerine aykırı hareket etmektedir. Bu tarz düzenlemeler yargısal denetim sırasında, emredici hükümlere aykırılıkları sebebiyle geçersiz kabul edilecektir. Hâkim, önüne gelen uyuşmazlığa, genel şartlar yerine emredici hükümleri resen uygulayacaktır. Genel işlem şartları hakkında Türk Hukuk Sisteminde yeterli kanunî düzenlemelerin olmayışı, yargısal denetim sırasında hâkimi genel hükümlere başvurmaya sevk etmektedir. Ancak genel hükümler, genel şartlarla ilgili uyuşmazlıkların tamamının çözümünde yeterli olmamaktadır. Bu sebeple genel işlem şartlarına ilişkin müstakil kanunî düzenlemenin bir an evvel yapılması büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Our study?s purpose is to determine the features of general conditions of insurance policy, problems regarding involvement of general conditions in contract, its relationship between special conditions, measurements used in administrative and judicial review and its legal results in relation to compulsory legal rules after outlining notion of general conditions of insurance policy. Our explanations regarding our study subject have been made in the light of existing legal regulations, draft laws and court decisions. In doctrine there is not any agreement on legal feature of general conditions,however, pursuant to majority opinion that we share, general conditions of insurance policy are general transactional conditions. Undersecretariat of Treasury which regulates the general conditions itself acts against the compulsory articles of Turkish Commercial Code. During judicial review,this type of regulations shall be deemed null in consequence of their contradictions to compulsory rules. Judge will automatically apply compulsory rules in lieu of general conditions to dispute before him. Lack of sufficient legal regulations related to general transactional conditions prompts judge to apply to general provisions during judicial review. However, general provisions are not enough to resolve all disputes regarding general conditions. Therefore, it is essential to make separate legal regulation as soon as possible in accordance with general transactional conditions.