Frankofoni: Fransızca konuşan ülkeler topluluğu
Francophonie: Organisation internationale francophonie
- Tez No: 298217
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÇAĞIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnsan toplulukları yeryüzünde yer aldıkları günden bugüne kendi aralarında çeşitli düzeylerde işbirliği amacıyla farklı örgütlenmeler oluşturmuştur. Günümüzdeki işbirliği modellerinin temellerinin çok eski çağlara dayandığı görülmektedir.Tarihi süreçte ortaya çıkan işbirliği modelleri insanlar ve devletlerin karşılaştığı sorunları çözme amacı ile ortaya çıktığı gibi kimi zaman da birtakım ideallerin yahut özel işbirliği alanlarının gerçekleştirilmesi için de oluşturulmuştur. Bu özel işbirliği alanları için tesis edilmiş kurumlardan birisi de Frankofoni: Fransızca Konuşan Ülkeler Topluluğu'dur.Soğuk Savaş ertesinde uluslararası sistemdeki bu değişim ve gelişimin nasıl sonuçlanacağı tam olarak analiz edilemese de bazı eğilimlerin yakın gelecekte önem arz edeceği de ortaya çıkmıştır. Günümüzde sermaye hareketleri, ticari faaliyetler ve teknolojik gelişmeler supranasyonel bir nitelik kazanarak giderek yayılmaktadır. Bu yayılma ve beraberinde getirdiği yoğunlaşma sınır ötesi menfaat gruplarını ve değişik milletlere mensup bireyleri sıkı menfaat bağları ile birbirine bağlamaktadır. Bu bağlamda Fransızca Konuşan Ülkeler Topluluğu tecrübesi üzerinde önemle durulması gereken bir olgu haline gelmiştir.Anahtar Sözcükler1.Fransızca Konuşan Ülkeler Topluluğu2.Frankofoni3.Uluslararası Örgütler4.Entegrasyon5.Uluslararası Frankofoni Ajansı
Özet (Çeviri)
Human communities set up various organizations in order to provide cooperation since they have existed on earth. It is regarded that the recent cooperation models are based on ancient ages.As the cooperation models which are appeared during the historical period, were set up to solve the problems, in the meantime were set up to reach ideal goals or to create specific cooperation areas. One of these establishments, which are created for specific cooperation, is Francophonie: International Organisation of the Francophonie.Even these change and developments in the international system have not fully analyzed, it is clear that many tendencies will gain importance in the near future. Today, capital movements, commercial activities and technological developments are spreading increasingly with gaining supranational characteristic. This spread and concomitant condensation are interconnecting transfrontier interest groups and people who belong to various nations by tight interest ties. In this context, experience of International Organisation of the Francophonie has become a worth-stressing fact.Key Words1.International Organisation of La Francophonie2.Francophonie3.International Organisation4.Integration5.International Agency of La Francophonie