İdari yargıda iptal davası açısından menfaat ihlali
Violation of interest in administrative justice in terms of annulment action
- Tez No: 298228
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜNCİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
İdari yargıda iptal davası açısından menfaat ihlali kavramını incelediğimiz bu çalışmamızda, menfaat ihlali kavramının tanımı yapılırken hak ihlali kavramının tanımı ve özellikle iptal davasının amacı ile hukuk devleti ilkesi açısından sahip olduğu önem dikkate alınmıştır. İdari yargıda iptal davasında, tam yargı davasının aksine subjektif ehliyet koşulu olarak menfaat ihlalinin yeterli ve gerekli görülmesine değinilmiştir.Ayrıca, iptal davasında subjektif ehliyet açısından dava açma olanağının daraltılmasına yönelik kanuni değişiklikle birlikte söz konusu değişikliğin Anayasa Mahkemesi tarafından iptali ve menfaat ihlali kavramının hukuk devleti ilkesi açısından önemi üzerinde durulmuştur.İptal davasının subjektif ehliyet koşulu olan menfaat ihlali kavramının tanımı, anlam ve içeriği ile meşru, güncel ve kişisel niteliği doktrindeki farklı görüşlerle yargı kararlarına yer verilmek suretiyle incelenirken konu, davacı taraf ile dava konusu idari işlemin çeşitleri açısından da ele alınarak menfaat ihlali kavramının dar ya da geniş bir yoruma tabi tutulması idarenin yargısal denetimi, dolayısıyla da hukuk devleti ilkesinin hayata geçirilebilmesi çerçevesinde değerlendirilmiştir.Anahtar Sözcükler1.İptal davası2.Subjektif ehliyet3.Menfaat ihlali4.Meşru, güncel ve kişisel menfaat5.Hukuk devleti ilkesi
Özet (Çeviri)
In this study which we analyze ?violation of interest? in administrative justice in terms of annulment action, the concept of ?violation of interest? was defined and definition of ?violation of rights? especially the aim of annulment action and importance of ?violation of interest? in terms of the principle of the rule of law were taken into consideration.Also, law amendment relating to narrow the possibility of bringing an action in terms of subjective capacity in annulment action and annulment of this law amendment by the Constitutional Court and importance of ?violation of interest? concept in terms of the principle of the rule of law.The definition of ?violation of interest? concept which is provision of subjective capacity in annulment action was analyzed with the meaning and content of concept and also mentioned court decisions and different point of view in doctrine about characteristics of ?violation of interest? which are legal, current and personal. Furthermore, this study examined the ?violation of interest? in terms of plaintiff and types of administrative acts which is subject of the action. Lastly, ?violation of interest? was evaluated in accordance with close and extensive interpretation of this concept, judicial supervision of administration and implementing the principle of the rule of law.Key Words1.Annulment Action2.Subjective Capacity3.Violation Of İnterest4.Legal, Current And Personel İnterest5.(The Principle Of The) Rule Of Law