Türkiye'de bankacılık sektöründe insan kaynağı seçimi: Bir alan araştırması
Human resources selection in Turkish banking sector: A zone survey study
  1. Tez No: 298233
  2. Yazar: ERGÜL BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Tüm dünyada her alanda gerçekleşen değişim süreci çalışma yaşamında da etkisini göstermiştir. Bu değişim süreci içerisinde yer alabilme ve rekabet ortamında varlığını koruyabilmede birçok kurumla beraber bankaları da insan kaynakları yönetimi anlayışına yöneltmiştir.Günümüzde teknolojik gelişmelerden etkilenen insan kaynakları ve buna bağlı olarak işe alım süreci; bilişim teknolojilerinin gelişimiyle birlikte iş ve teknoloji dünyasının tarihindeki en büyük değişimi yaşamıştır. İnsan kaynakları yönetimi ile işe alım süreci; internet ve iletişim teknolojilerinin etkisinde kalarak küresel rekabet ortamında e-insan kaynağı ve e-işe alım süreci olarak tanımlanan yeni bir alanda etkinliğini sürdürmeye başlamıştır.Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların insan kaynakları planlaması ve personel seçim sürecine ilişkin bir durum saptaması yapmaktır. Bu nedenle de bankacılık sektöründe personel seçim sürecini sağlıklı bir şekilde değerlendirebilmek amacıyla insan kaynakları faaliyetlerinin geçmişi ile bugünü ele alınmıştır. Küreselleşme süreci ile birlikte kullanımı zorunlu hale gelen yeni teknolojilerin personel seçim ve tedarik sürecine etkisi ile bankaların e-iky uygulamalarının düzeyi tartışılmıştır.Bu çalışmada nicel araştırma tekniklerinden alan araştırması tekniği kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan görüşme formu geliştirilmiştir ve Türkiye'de bankacılık sektöründe söz sahibi sekiz banka ile görüşülmüştür. Genel müdürlük birimleri Ankara'da bulunan bankaların yöneticileri ile yüz-yüze görüşülürken, Genel müdürlük birimleri İstanbul'da bulunan bankaların yöneticileri ile e-mail yolu ile görüşülmüştür.Çalışma, bankaların geçmişinden günümüze insan kaynakları uygulamalarını tarafsız bir değerlendirme ile bir bütün olarak ortaya koyması bakımından önem arz etmektedir. Ayrıca elde edilen verilerin bankaların karar mercilerindeki yöneticiler açısından önemli bilgiler sağlayacağı ve bundan sonra yapılacak çalışmalara temel oluşturacağı düşünülmektedir.Anahtar Sözcükler;1.Bankacılık2.Türkiye'de Bankacılık Sektörü3.İnsan Kaynakları4.Personel Seçim Süreci5.E-İnsan kaynakları Yönetimi
Özet (Çeviri)
The changing period, which is influencing all the areas in the world, is also influencing working life. To exist in this changing period and to continue to be in this challinging environment leads most of the foundations, human recources management idea, as well as banks.The human resources and relatedly the process of recruitment which are impressed from the nowadays technological improvement; with the improvement of the information technologies, it is getting the most important changement in the work and technology world. Human resources management and recruitment process; which are influenced from the internet and the communication technologies, are also started to effect two new areas which are named as e-human recources and e-recruitment.This study?s aim is to do a status determining about the bank?s human recources planning and personel recruitment process which are working in Turkey. Fort this reason, to be able to evaluate selecting personel process rightly, this study compares the human resources activities with the past and present issues. Also, it is discussed that how the new technological changes influenced the personel selecting and procuration process and that how the banks uses e-iky in these processes.In this study, area research technique, which is one of the quantitative research techniques, is used. To collect the data, it is prepared a form which consists of two different parts and also get into touch with eight banks which are realy big and institutional in the Turkey?s bank sector. With the banks, which head office?s are in Ankara, contacted face-to-face, and which head office?s are in İstanbul, contacted via e-mail.This study is really important, because it examines the past and present human resources applications objectively. Also it can be said that, the results and outcomes will ligthen the directors of the banks and will lead and will be basis for the researches which will be done in the future.Key Words;1. Banking2. Banking Sector in Turkey3. Human Resources4. Personnel Recruitment System5. E-Human Resources Management