Geleneksel gazetecilik ve sanal gazetecilik üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
A comperative research between traditional journalism and internet journalism
- Tez No: 298236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHDAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Kitap, dergi, gazete gibi basım teknolojisine veya radyo ve televizyon gibi elektro-manyetik teknoloji üzerine kurulu araçlara dayalı kitle iletişimi, geçtiğimiz yüzyılın sonlarında İnternet'in keşfi ile yeni ve farklı bir boyut kazanarak modern şeklini almıştır. Nerdeyse bütün sektörlerde kullanılır hale gelen internet teknolojisi 20. yüzyılın sonunda medya sektörünün de ilgisini çekmiştir. Medya yöneticileri daha ucuz ve daha fazla kitleye haber sunma olanağı sağlayan interneti etkin bir şekilde kullanarak gazetelerini internet üzerine taşımışlardır. Bu durum yeni bir kitle iletişim aracı olan internetgazeteciliğini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada, geleneksel gazeteler ile internet gazeteleri karşılaştırılarak, internetin gazetecilik için sağladığı avantajlar ve dezavantajlar tespit edilmiştir. Bu bağlamda, Türkiye'nin en çok okunan; Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Sabah, Yeni Şafak ve Zaman'ın geleneksel gazeteleri ve internet gazeteleri, 10 gün süreyle karşılaştırılarak incelenmiştir. İncelemede özellikle geleneksel ve internet gazetelerinin, gündem, siyaset, politika, ekonomi, kültür- sanat ve köşe yazarı sayfalarına girilen haber vefotoğraf sayıları tespit edilerek karşılaştırmalar yapılmıştır. Ayrıca, internetin gelişimi ile birlikte ortaya çıkan haber portalları ve televizyonların internet sayfaları da incelenerek gazetecilik açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, Türkiye'de internet gazeteciliğinin gelişim aşamasında olduğu, sağladığı olanaklar ile birçok anlamda geleneksel gazeteciliği etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca internetin doğuşuyla birlikteortaya çıkan haber portalları yeni bir gazetecilik anlayışını ortaya çıkararak, okuyucuya farklı olanaklar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Mass communication in which books, magazines, newspapers are based on printing technology or radio television based on electro-magnetic technology has taken a different dimension and took its modern way with the discovery of the Internet at the end of the past century. Internet technology which is used by almost all sectors, has drawn the attention of the media sector also at the end of the 20th century. Media managers by effectively using the means of Internet -which enables to provide news to a larger amount of society in a more cheaper way- has moved their newspapers over Internet. This situation has revealed a new tool of mass communication that is called internet journalism. In this study, the advantages and disadvantages of Internet for journalism has been determined by comparing traditional newspapers with the Internet newspapers. In this context, Turkey's most read, Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Sabah, Yeni Safak, and Zaman's traditional newspapers and Internet newspapers are examined by comparing them for a 10 day period. Traditional and online newspapers review especially made by counting and comparing the news and the photographs on the agenda, politics, politics, economics, arts and culture pages and on columnist pages. Also, news portals and web sites of television which emerged with the development of internet has also evaluated in terms of journalism. When all the findings are evaluated, it is seen that Internet Journalism has in the stage of development in Turkey and affects traditional journalism through the opportunities that it provides.Also the internet news portals which emerged with the birth of internet, has revealed a new approach to journalism and provides different possibilities to readers.