Alternatif haber kaynağı olarak Twitter ve gazeteciliğe etkileri
Positioning and percetion maps: As an appli̇cati̇on for whi̇te goods sector
- Tez No: 405757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUR IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Yeni iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla sosyal medya, kullanıcılarına sunduğu etkileşim ve hızlı enformasyon akışı sayesinde hem okurların hem de gazetecilerin yararlanabileceği alternatif bir medya haline dönüştü. Alternatif bir haber kaynağı olarak genelde sosyal medya, özelde Twitter'ın habercilik üzerinde oluşturduğu etkileri inceleyen bu tez çalışmasında araştırma yöntemi olarak, içerik analizi ve mülakat yöntemi birlikte kullanılmıştır. Geleneksel medya ve çevrimiçi haber sitelerinde yer alan Twitter kaynaklı ve bağlantılı haberler, içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Twitter'ın yazılı basında ve internet gazeteciliğinde alternatif bir haber kaynağı olarak etkisi ölçülürken, bu bağlamda kaynaklık ettiği haberlerin çeşitli açılardan içerik değerlendirilmesi de yapılmıştır. Yine, elde edilen veriler doğrultusunda ulusal ölçekli gazeteler ve internet gazetelerinde Twitter kaynaklı haberlerin kullanımına karşılaştırmalı olarak yer verilmiştir. Mülakat yöntemiyle ise, Twitter'ın gazetecilik meslek pratiklerine ve haber merkezi yapılarına olan etkisi irdelenmiştir. Çeşitli haber kuruluşlarında çalışan gazetecilerle yapılan mülakatlarda; Twitter'ın haber üretim ve yayım sürecine etkileri, gazeteci ve etik açısından sorunları, haber kuruluşlarındaki örgütlenme ve haber merkezi yapılarına etkisi ortaya konulmuştur. Çalışma, Twitter'ın alternatif bir haber kaynağına dönüşümünü ve gazeteciliğe etkilerini, bulgular ışığında, araştırmanın varsayımlarını da gözönünde bulundurarak genel bir değerlendirmeyle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In accordance with proliferation of new communication technologies, the social media has become an alternative media, which can be benefited by both readers and journalists by way of quick information and interaction offered to its users. As an alternative news source, the social media is generally used for a content analysis and an interview method as a research method in this thesis study, analyzing effects that the Twitter creates on the journalism in private sector. Twitter linked and sourced news reported in the traditional media and online news websites are analyzed by the method of the content analysis. While evaluating the effect of the Twitter as an alternative news source at the print media and the internet journalism, within this context, content assessments of the news reported on the Twitter were also performed. In the direction of the obtained data, the news based on the Twitter are also included at the National newspapers and internet newspapers comparatively. The effects of Twitter on the practice of journalism and structures of news center are studied by the method of the interview. At the interviews with journalists who work for various news agencies, the effects of the Twitter on news production, the publication process and the organization at the news agencies and structures of news center as well as its matters in the point of journalist and ethic. The study is finalized by a general evaluation by taking into account the hypothesis of the study in the light of the findings, effects on the journalism and its transformation into an alternative news source.