Hastane işletmelerinde firma değerleme ve bir uygulama örneği
Hospital-specific company to firm valuation and example of a hospital
  1. Tez No: 298266
  2. Yazar: EMRAH ÖZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL BAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Varlığın değerini ölçmek insanlığın en eski ihtiyaçlarından biridir. İşletme alanında değerin doğru tespitinin yapılması için değişik birçok yöntem geliştirilmiştir. Büyümek, plan yapmak, mevcut durumu görmek istemenin yanı sıra birleşme, satın alma, devralma, halk arz ve sermayeyi büyütme gibi nedenlerden dolayı firmaların değeri bilinmek istenir. Bu çalışmanın amacı, sağlık sektöründe yeni bir uygulama alanı olan halka arz ve firma değerleme çalışmalarının, yakın zamanda sıklıkla tercih görebilecek bir yöntem olup olmadığının ortaya konulmasıdır.Firmaların değeri, hesaplanırken bir yöntemle hesap yapmak yanlış kararlar alınmasına ve hayati problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bundan dolayı değerlenecek firmaya en uygun yöntemin değerleme yöntemi olarak seçilmesi gereklidir. Borsada işlem gördüğü varsayılan bir hastanenin finansal tabloları üzerinden yapılan bu çalışmada, hastane işletmelerinin değerlemesinde en uygun yöntemlerin defter değeri, piyasa değeri/defter değeri,fiyat/kazanç, temettü ve net nakit akımı yaklaşımları olduğu varsayılarak değerleme yapılmıştır.2003 ve 2010 yılları arası bilanço ve gelir tablolarının kullanıldığı bu çalışmada, 2011 ve 2015 yılı ve sonrası için, satış tahminlerine dayanılarak regresyon analizi yapılmıştır. Bağımsız değişken olarak satış kalemlerinden yararlanılan bu analizde en küçük kareler tekniği kullanılarak proforma bilanço ve gelir tabloları, firma değerlemesi yöntemlerinde kullanılmak üzere hazırlanmıştır.çalışma kapsamında her değerleme yöntemi farklı değerler ortaya koymuş olup, uygulama hastanesi hisse senedi defter değerinin piyasa değerinden düşük olduğunu, sağlık sektörünün piyasa değerinin yüksek olduğunu göstermiştir. Uygulanan değerleme yöntemlerinin sağlık işletmelerinin değerlenmesinde kullanılabilir ve artı değer sağlayıcı olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Yapılan bu çalışmanın, yakın gelecekte tamamı özerkleştirilmesi planlanan kamu hastaneleri için faydalı olacağı belirtilmiştir.Anahtar Kelimeler1.Hastane2.Firma3.Değerleme4.Firma Değerlemesi5.Hisse Senedi
Özet (Çeviri)
Measuring of assets value is one of the oldest needs of mankind. Many methods have been developed in the bussiness area to determine teh value correctly. For a variety of resons such expansion, strategic planning, to evaluate the current status, furthermore merging, acqusition, take over, public offering, capital increase, firm values needed to be known. The aim of this study is to determine if public offering or firm valuation that are new in health sector, will become prefered methods in the near future.While calculating firms' values to do that merely by one method may cause wrong decisions and serious problems. Therefore its an obligation to choose the most appropriate method for the firm that would be valuated. That study was performed on the bases of a the financial tables of a hospital that is assumed to process in the exchange market. In this study the valuation was caried out on the assumption that the most appropriate methods for hospital businesses are book value, market value/ book value, price/ profit, share of profit and net cash flowİn this study that uses the balance sheets and income tables of the years 2003- 2010, regression analysis was perfomed for the years 2011- 2015 , on the bases of sales forecasts. İn this analysis that uses the sales items as independent variable, by performing least squares method proforma balance sheets and income tables were prepared to be used for firm valuation.İn this study every valuation method determined different values and it is revealed that study performed hospital stock's book value is lower than market value, health sector's market value is higher, performed valuation methods are useable for the health business valuation and they provide add value. İt will suggest a course of action for the studies that will be performed in the near future for the planned decentralisation of public hospitals.Key Words1.Hospital2.Firm3.Valuation4.Firm Valuation5.Stocks