Sosyal sorumluluk bağlamında işletmelerde yeşil pazarlama ve yeşil içerikli reklamlar
Green marketing and green content ads in the context of social responsibility in business
  1. Tez No: 298268
  2. Yazar: MEHTAP GÜÇTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Firma ve markaları hatta tüketicileri etkileyen dış çevre faktörlerinin en önemlilerinden biri dünyanın doğal dengesi ve ekolojiyi oluşturan unsurlardır. Çevresel olumsuzlukları en aza indirmek, firma ve markaların toplumsal sorumluluklarının en önemlisidir. Tüketicilerin, sanayileşme sürecini izleyen dönemlerde göz ardı edilen; ancak özellikle son yıllarda etkileri oldukça artan çevre kirliliğine yönelik oluşan hassasiyetleri firma ve markaları çevre konusunda daha duyarlı hale getirmiştir. Firma ve markalar, çevreye duyarlı ve sosyal sorumluluk bilinci taşıyan kurumlar olarak algılanma çabasıyla çevreye duyarlı üretim teknolojileri kullanarak gerek üretim stratejilerinde gerekse ürün tasarımlarında bu konuya dikkat etmektedirler. Dolayısıyla, sürdürülebilir gelişime olan ilginin artışı, firma ve markalar üzerinde çeşitli açılardan baskı yaratarak tüm faaliyetlerindeki çevresel sorumluluklarına yeni bir bakış açısı getirmekte, firma ve markaların ?yeşil işletmecilik?, ?çevreci pazarlama? gibi kavramlarla tanımlanabilen faaliyetlere yönelmelerini sağlamaktadır.Sürdürülebilir gelişme önerisi, çevre kirliliğinin hızla arttığı ve doğal kaynak rezervlerinin aynı hızla tükendiği dünyamızda, çözüm yönünde atılmış önemli bir adım olarak görülmektedir. Bu doğrultuda, firma ve markaların sosyal sorumluluk bağlamında çevre sorunlarına karşı duyarlılıklarını analiz etmek ve buradan hareketle çevreci iddialarının televizyon reklamlarında nasıl kullanıldığını ortaya çıkarmak bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, bu amaca uygun olarak tematik olmayan televizyon kanalları içerisinden tesadüfi yöntemle seçilen iki televizyon kanalında (KANAL D ve ATV) 2010 yılının Haziran-Aralık dönemleri arasında yayınlanmış olan televizyon reklamları göstergebilim yönteminden faydalanarak incelenmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar, firma ve markaların, gönüllü olarak yeşil yönetim uygulamalarını henüz yeterli düzeyde olmasa da gerçekleştirdikleri yönündedir.Anahtar Sözcükler1.Sosyal Sorumluluk2.Sürdürülebilir Gelişme3.Yeşil İşletmecilik4.Yeşil (Çevreci) Pazarlama5.Yeşil Reklam
Özet (Çeviri)
One of the most important factor that affecting the Company and its brands and even consumers is world?s natural balance and elements that create the ecology. To minimize the environmental drawbacks is the most important social responsibilities of companies and brands. Consumers, ignoring the subsequent periods industrialization process, but rather the increasing effects of environmental pollution in recent years, especially for their sensitivities of the companies and its brands have become more sensitive to environmental issues. The company and brands, environmentally conscious and socially responsible organizati ons in an effort to perceive the need for using environmentally sound production technologies and product designs, manufacturing strategy pays attention to this issue. Therefore, the increase in the interest of sustainable development, companies and brands by creating pressure on the various aspects of all activities in bringing a new perspective of environmental responsibility, corporate and creating a ?green business?, ?green marketing? turn to activities such as definable concepts is provided.Sustainable development proposal, environmental pollution and natural reso urce reserves are rapidly increasing as rapidly depleted in our world, is seen as an important step towards a solution. In this respect, the sensitivities to environmental issues in the context of the social responsibility of firms and brands to analyze the environmental claims and here is the aim of this study reveal how to use television commercials. In this study, non- thematic television channels in accordance with this objective within the randomly selected two television channels (Kanal D and ATV) from June to December period of 2010, between the semiotic method, taking advantage of television advertisements were published. The results of the study, companies and brands, green management practices on a voluntary basis, but not yet on an adequate level.Key Words1.Social Responsibility2.Sustainable Development3.Green Business4.Green (Environmentalist) Marketing5.Green Advertising