Dünyada ve Türkiye'de su sorunu ve çok uluslu şirketler
Water problem in the world and in Turkey and the multinational companies
  1. Tez No: 298277
  2. Yazar: DİDAR ONUR BOZĞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİİR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez, hayatın devamını sağlayan, temel ihtiyacımız olan suyun, artan talebi karşılayabilmesinin çözümü olarak, özelleştirme politikasının önerilmesini irdelemek amacıyla yazılmıştır. Su sorununun boyutları belirlenerek, konu ile ilgili uluslararası alanda yapılan tartışmalar ve alınan kararlar neticesinde şebeke suyu hizmetinin özel sektöre devredilmesi ve uygulamaları incelenmiştir. Artan talep karşısında temiz suya erişimin sağlanması ve/veya arttırılması için gerekli altyapı yatırım ihtiyacının büyüklüğü ile özellikle GOÜ'deki finansman zorluklarını gösteren uluslararası kuruluşlar, su sorunun vahimiyetini vurgulayarak, suyu serbest mal statüsünden çıkararak kıt mal olarak kabul ettiler. Ekonomik bir mal haline gelen suyun en iyi özel sektör tarafından yönetileceği fikri, ÇUŞ'ların da desteğiyle örgütler ve kuruluşlar tarafından ülkelere empoze edilmeye başlandı. Kredi kuruluşları ülkelere kredi verirken özelleştirmeyi şart koştu. Böylece şirketlerin önü açıldı ve desteklenen bu şirketler dünya devleri haline geldiler.Bahsedilen süreç ve özelleştirme uygulamalarının sonuçlarının araştırıldığı bu tezde, özelleştirmenin tek ve iyi bir yöntem olup olmadığı üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak tezde, özelleştirme uygulamalarının başarısızlıkları neticesinde, şebeke suyu hizmetinin tüketici kooperatifleri tarafından verilmesinin daha etkin ve etkili olacağı düşüncesine varılmıştır.Anahtar Sözcükler1.Su Sorunu2.Su Hakkı3.Uluslararası kuruluşlar4.Özelleştirmeler5.Çok Uluslu Şirketler
Özet (Çeviri)
This thesis is written up with the aim of semtinizing privatization policies as a solution of meeting the increasing demand of water, our essential need. An examination is made on assigning running water to private sector through determining the matter of water as a result of discussions and decisions made internationally. International organizations, which propound high requirements of infrastructure investment and especially financial difficulties of developing countries for providing and/or increasing fresh water as a matter of that huge demand, in the wake of emphasizing that question as a serious situation and excluding water from the regulation of free goods, regarded as limited goods. The concept of managing water that has become economically an asset from the best private sector is now gradually imposed on countries by organizations and foundations with the help of multinational companies. Credit companies is now enforcing countries to ensure privalization while providing credits fot them. As a result of that the companies became promising and largest economies worlwide.The mentioned process and consequences of privalization implementations are discussed in this thesis and the issue whether privalization is a single and better way is emphasized. In conclusion, it is recognized that as a result of ineffectiveness of privalization implementations providing running water from consumer cooperatives is more efficient and effective in this thesis.Key Words1.Water Problem2.Water Rights3.International organizations4.Privatizations5.Multinational Companies