Elektronik pazarlama yöntemlerinin incelenmesi: Antalya yöresindeki üç yıldızlı, dört yıldızlı ve beş yıldızlı otel işetmelerinde bir uygulama
Investigation of electronic marketing methods: A research made through surveying on three, four and five star hotels in Antalya region
  1. Tez No: 298297
  2. Yazar: BAŞAK YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Son yıllarda teknolojinin büyük ölçüde ilerlemesiyle, bilgi ve iletişim alanında dolayısıyla internet teknolojisinde önemli gelişmeler sağlanmıştır.Günümüzde bu ilerlemenin yansıması olarak çoğu şirket geleneksel pazarlama yöntemlerinden çok elektronik pazarlama yöntemlerini kullanmaya başlamıştır.Turizm endüstrisi de bu gelişmelerden yararlanmaya ve interneti bir pazarlama aracı olarak kullanmaya başlamıştır.Bu sektörde işletmeler, rekabet üstünlüğü sağlayabilmek için elektronik pazarlama yöntemlerinden azami ölçüde yararlanmak istemektedir. Söz konusu otel işletmeleri elektronik pazarlama araçları kanalıyla daha hızlı, daha az maliyetli işlemler yapıp daha büyük kitlelere kolaylıkla ulaşabilmektedir.İnternetin ilk kullanılmaya başlandığı 1980'li yıllarda internet otel işletmeleri tarafından yalnızca tanıtım amaçlı kullanılırken yani statik bir yapıya sahipken, günümüzde on-line rezervasyondan, tanıtıma kadar çok geniş çapta kullanılmaya başlamıştır.Bu araştırmada, Antalya yöresindeki zincir ve bağımsız otel işletmelerinin web sitelerinde elektronik pazarlama yöntemlerinden ne ölçüde faydalandıkları sorgulanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde bilgi sistemleri ve bilgi teknolojileri konusu ele alınmış, internetin bilgi teknolojileri içindeki yeri sorgulanmış, internet araçları hakkında bilgiler verilmiş, ve son olarak da internetin işletmeler ve müşteriler açısından sağladığı avantajlara değinilmiştir.İkinci bölümde ise, İnternet üzerinde pazarlamanın geleneksel pazarlama ile arasında olan farklar, internet üzerinde pazarlamanın firmalar ve müşteriler açısından sağladığı avantajlar ve dezavantajlar, elektronik pazarlamanın tarihi, ve son olarak internet üzerinde pazarlama karması oluşturulması konusu üzerinde durulmuştur.Ayrıca bu bölümde, elektronik pazarlama yöntemleri ile izinli pazarlama hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde, Antalya yöresindeki otel işletmeleri inceleneceğinden, turizm pazarlaması konusu kısaca ele alınmıştır.Buna ilaveten turizm pazarının özellikleri ve turizm işletmelerinde pazarlama karması elemanları konusu işlenmiştir.En son olarak dördüncü bölümde Antalya yöresinde bulunan üç, dört ve beş yıldızlı zincir ve bağımsız otel işletmelerinin elektronik pazarlama yöntemlerini özellikle web sitelerinde ne ölçüde kullandıklarına dair otel yetkilileriyle yapılan anketin sonuçlarına Kİ-KARE analizi uygulanmıştır. İstatistiki açıdan Antalya yöresindeki söz konusu otel işletmelerinin elektronik pazarlama yöntemlerini web sitelerinde ne ölçüde kullandıkları hakkında otuz farklı kalemde sorgulama yapılmış ve aralarında ilişki bulunup bulunmadığı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, with the advancement of technology, there have been great developmnents in the knowledge and communication systems especially in the internet.Today, asa a reflection of these developments, many companies have started to use electronic marketing methods more than traditional marketing methods. Tourism industry has also started to make use of these developments and by using internet as a marketing instrument. In this sector in order to get competitive advantage , companies benefitted from electronic marketing methods extremely.Hotel companies can reach huge number of people through electronic marketing methods and can perform many tasks rapidly and cost effectively.In 1980?s when internet has firstly been revealed with a static structure the aim was solely advertising advertising, whereas now.It is being used in a wide area from on-line reservation to advertising.How hotel companies benefited from electronic marketing plementings has been searched in this study.In the first part of this study knowledge systems and knowledge technologies have been handled; the position of internet among the knowledge technologies has been searched; little information has been given about internet instruments , and finally the advantages that internet provided to customers and companies have been mentioned. In the second part, the differences between internet marketing and traditional marketing; the history of electronic marketing; and finally composing 4P in marketing have been explained.In addition to this, in this part, the methods of electronic marketing and permission marketing have been explained.In the third part, as the hotels in Antalya region is examined, tourism marketing subject has been handled briefly.Besides, the characteristics of tourism marketing and 4P in marketing system have been investigated in this part.And as a consequence, in the fourth part, KHİ-KARE analysis has been implemented on the resullts of survey related to how the hotels in Antalya region benefited from eleelectronic marketing methods. In statistical aspect thirty items about how chained and independent hotels used electronic marketing methods in their web sites have been evaluated and the fact ?whether there is a relation between chained and independent hotels in this aspect? has been explained.