Tarım Kredi Kooperatifleri Tekirdağ Bölge birliğinin ekonomik yapısı ve kooperatif-ortak ilişkileri
  1. Tez No: 29830
  2. Yazar: GÜL BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. HAKKI İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
- 68 - ÖZET Tarım Kredi Kooperatifleri 16 bölgeye ayrılmıştır. Bunlardan biri bu araştırmanın inceleme alanı olan Tekirdağ Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Birliği'dir. Bölge Birliğine bağlı 128 kooperatif vardır ve toplam ortak sayısı 80. 925' tir. Tekirdağ Bölge Birliği ekonomik olarak analiz edil miş, pazarlama, kredi işlemleri ve kooperatiflerin yönetimi incelenmiştir. Kooperatifler ortaklarına üretim girdileri temin etmekte ve kredi vermektedirler. Tekirdağ Bölge Birliğine bağlı kooperatifleri ortak çiftçilerin eğitim düzeyi düşüktür. Çiftçilerin kooperatif hakkında bilgileri yetersizdir. Çiftçilerin çoğu yönetim kurulunda alman kararların olumsuz bulmakta, çiftçi aleni ne olduğunu savunmaktadır. Kooperatifin tanımını dahi yapamayacak çiftçi sayısı çoktur. Araştırma sonuçlarına göre çiftçilerin çoğu verilen kredi miktarını yetersiz faiz oranlarını yüksek ve vade yi kısa bulmaktadır. Ayrıca kooperatifler plasman sıkıntısı çekmektedir. Yönetim kurulu üyeleri ve kooperarif müdürleri en kısa zamanda kooperatif bankasının kurulmasını istemekte dirler.
Özet (Çeviri)
- 69 - SUMMARY Aqri cultural Credit Cooperative have been divided into 16 groups. One of these reqions is TeKirdağ Agricultural Credit Cooperatives Region Association There ara 128 cooperative depending on Region Assoc- ciation and total members are 80.925. Tekiruağ Region Association has been made economics onelysis and credit transacion marketing and managont of cooperative^ has been analysted. Cooperatives has been giving are supplies and credit concerning with production. Members in these cooperatives have not sufficient education. They have not sufficient '.information on cooperatives. Most of the farmers find decisons of executive board negatively, According to result of research most of farmers find the credit -rat ior insufficient interest-rates hing and the term short. Cooperatives are in short of payment the directors of executive board and cooperatives would liJce the cooperative bank to be establish.