Politik pazarlamada tutundurma faaliyetlerinin üniversite öğrencileri tarafından algılayışları
Perceiving promotion activities in politic marketing by university students
- Tez No: 298301
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yoğun rekabetin yaşandığı politik dünyada temel amacı rekabet üstünlüğü sağlamak olan pazarlamanın önemi oldukça büyüktür. Siyasi partiler bilinçli pazarlama faaliyetleri ve titizlikle hazırlanmış pazarlama stratejileri ile aslında birer müşteri niteliğine sahip olan seçmenlerin neyi, ne zaman, nasıl istediğini belirleyerek ve bu istek ve ihtiyaçları karşılayarak rakip partilere karşı rekabet üstünlüğü sağlayabilecektir. Seçim kampanyaları olarak da nitelendirilen tutundurma faaliyetleri müşteri vasıflı seçmenleri etkileme yolunda ve yine müşteri vasıflı seçmenleri karar verme sürecinde etkileyecek önemli bir pazarlama karmasıdır. Ancak değişen müşteri istekleri politik pazarlamada da kendini göstererek tutundurma faaliyetlerinin türleri ve çeşitliliği özellikle günümüz teknoloji çağında klasik tutundurma faaliyetlerinin çok ötesinde bir yere sahip olmaktadır. Bu çalışma üniversite öğrencilerinin tutundurma faaliyetlerinden ne derece etkilediğini ve hangi tutundurma faaliyetinden daha fazla etkilendiğini belirlemeye yönelik olup, bu doğrultuda son seçimlerde oy kullanan üniversite öğrencilerine 9 bölümden oluşan bir anket çalışması yapılmıştır. Anket uygulayıcıları Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi öğrencileri olmaktadır. Anket kapsamında genel olarak öğrencilerin cinsiyetleri, gelir durumları, ikame yerleri, herhangi bir partiye üye olup olmamaları, tutundurma faaliyetlerinden etkilenip etkilenmediği, şayet etkileniyorsa hangi tutundurma faaliyetinden ne ölçüde etkilediği, reklam, halkla ilişkiler, kişisel satış ve satış geliştirme kararlarından etkilenme düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ancak çalışma sonucunda en önemli bulgular, üniversite öğrencilerinin parti tutundurma faaliyetlerinden çok fazla etkilenmedikleri ve sahip oldukları özelliklerin bu tutundurma faaliyetlerinden etkilenme düzeyini etkilemediği ve bir çoğunun zaten önceden zihinlerinde belirlememiş partiye oy attıkları görülmüştür. Bu noktadan hareketle pazarlamada oldukça önemli bir yere sahip olan tutundurma faaliyetlerinin mevcut partiler tarafından etkili kullanılmadığı, üniversite öğrencilerinin öncelikle istek ve ihtiyaçlarının, bir partiden neler beklediğinin tespitinin gerekli olduğu çıkarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the world with intense competition, marketing that main-aimed as being stronger in markets, has a massive importance. Political parties determine the marketing strategies about affecting electors, who have customer property. What, when and how do they want? After they can meet these wantings, needs and can subordinate other parties. Promotion activities also can be defined as election drive, is an mix of marketing. It is upon impressing and affecting customer properitied electors and their decides. But as the seen changing of electors' wantings also in politic marketing, kinds and variations of promotion activities, especially in our technological age are more important than classic promotions. With this project inquiry work that consists of 9 parts also has done to know about how the university students are affected and which promotion activities affect the students more. İnquiry appliers are students in University of Gazi, Faculity of Trade and Tourism Education. In the inquiry, questioned to students that students' gender, incomes, the place they live, their enroling in political parties, being affected by promotion activities, if they are affected, by which promotion activity and how much they are affected, advertsement, public relations,personal marketing and marketing development. How ever have been seen in the more important findings as the results, university students aren't affected much by the promotion activities of political parties, and also features that they dont impress the promotion affacting level, and much of them already elected a political party that decided before. In the case of these, promotion activities that has an importance in marketing cant be used effective by political parties, and it is necessary that finding out what university students want and what their needs are.