Finansal göstergelerle bankaların derecelendirilmesine yönelik bir model
A model aiming at the rating of banks via financial indicators
- Tez No: 298313
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada, bankaların risklilik derecesini önceden öngörüp derece notu ataması yapan bir model geliştirmek suretiyle, borçlanmalarından doğan yükümlülüklerini yerine getirebilme güçleri tahmin edilmeye çalışılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde, derecelendirme kavramı, derecelendirmenin dünyada ve Türkiye'de gelişimi ile belli başlı derecelendirme kuruluşları hakkında bilgiler verilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde, derecelendirme sürecinin işleyişi, bu sürece ilişkin ücret politikaları ve derecelendirmenin uygulama alanları üzerinde durulmuştur.Çalışmanın üçüncü bölümünde, derecelendirme sürecinde incelenen konular ve süreci etkileyen faktörlerden bahsedilmiştir.Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde ise Türk Bankacılık sektöründe faaliyette bulunan mevduat bankalarından rating notuna ulaşılabilen 10 adet bankanın 2003-2008 yıllarına ait finansal oranları kullanılarak istatistiksel bir model çalışması yapılmıştır.Çalışma kapsamında ortaya konulan modelin başarısını ve geçerliliğini ölçmek amacıyla, bankalara model tarafından verilen notlar ile gerçekte uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından verilen notlar hem veri setindeki hem de veri seti dışındaki bazı bankalar için kıyaslanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, risk durumlarına ilişkin olarak bankalara verilen notların küçük sapmalar ile öngörülebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been tried to anticipate whether the banks could realize their financial obligations arising from their debts and liabilities, by means of developing a model that makes assignments for rating grades of the banks via foreseeing their risk levels.In the first chapter of the study, there is information given about the certain rating organizations in our country and abroad along with the historical evolution of rating as well as the rating concept itself.In the second chapter of the study, the mechanism of the rating process, the wage policies related to this process and the application fields of rating have been elaborated.In the third chapter of the study, the subjects examined during the rating process and the factors and parameters affecting the process of rating are mentioned.In the forth and last chapter of the study, a modeling study is presented by using the financial ratios belonging to the period 2003-2008 of 10 active banks in the Turkish Banking sector whose rating data were obtainable.In order to measure the validity and performance of the proposed model within the scope of the study, the rating grades given by the model to the banks and the rating grades given by the international rating organizations to the same banks in real life cases have been compared for both the banks which are in the data set and for the ones out side the data set. It is concluded that it is possible to anticipate the rating grades of the banks given to them according to their risk levels with some marginal deviations, as shown by the results obtained in this study.