Ticari bankaların finansal performanslarının TOPSIS ve ELECTRE yöntemleri ile analizi: Türk bankacılık sektöründe bir uygulama
- Tez No: 457369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bankacılık sektörü finansal piyasaların etkinliğinin temelini oluşturur. Bankacılık sektörünün etkin bir şekilde faaliyet göstermesi, ülke ekonomisinin etkinleşmesini sağlamış ve bu durum bankacılık sektörünü ülkenin ekonomik gelişmesinde merkezi bir konuma getirmiştir. Küreselleşmenin yoğun yaşandığı günümüz dünyasında artan rekabet koşulları ile bankalar rekabet gücünü arttırmak ve devamlılığını sağlamak için finansal performanslarının doğru ve etkin ölçümü ile başlar. İşletmeler için performans değerlendirmesi iki şekilde olmaktadır. Bunlardan biri finansal göstergelerle ilgili kriterlerin kullanıldığı finansal performans değerlendirme, bir diğeri ise finansal olmayan göstergelerle ilgili kriterlerin kullanıldığı finansal performans değerlendirmesidir. Bu çalışmada; 14 mevduat bankasının 2010-2014 yıllarına ait finansal performansları bankaların finansal performansı açısından önemli olduğu düşünülen 10 finansal oran dikkate alınarak ölçülmüştür. Çalışmada ilk olarak çok kriterli karar verme yöntemlerinden ELECTRE ve TOPSIS yöntemleri ile bankaların finansal performansları ölçülmüş ardından iki yöntemle bulunan sonuçlar birbiriyle kıyaslanmıştır. Her iki yöntemin analizinde de kriterler eşit olarak ağırlıklandırılmıştır. Yıllara göre TOPSIS ve ELECTRE yöntemi değerlendirildiğinde; Adabank A.Ş.'nin her iki yönteme göre de ölçümü yapılan yıllarda en yüksek performansa sahip banka olduğu söylenebilir. Aynı şekilde her iki yönteme göre ölçümü yapılan yıllar dahilinde Turkish Bank A.Ş., Tekstil Bankası A.Ş. ve Anadolubank A.Ş.'nin son sıralarda yer alarak finansal performansı ölçülen bankalar arasında en düşük performansa sahip olan bankalar oldukları görülmektedir. Diğer bankalar ise birbirlerine yakın değerler ile farklı sıralarda yer almaktadır. Bu sonuçlar doğrultusunda 2010, 2011, 2012, 2013 ve 2014 yılları için TOPSIS ve ELECTRE yöntemlerinin sıralamasında benzerlik olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The banking sector of the economy of the country is different from other economic sectors are the basis of the effectiveness of financial markets. Effectively to operate in the banking sector, which allows the activation of the economy and the banking sector in the country's economic development has brought to the center position. With increasing globalization in today's world of intense competition experienced bank starts with accurate and effective measurement of financial performance to improve competitiveness and to ensure continuity. Performance evaluation are two ways for businesses. One of them is the use of financial performance criteria related to the assessment of financial indicators, it is another of the financial performance assessment using the criteria related to the non-financial indicators. In this study; 14 commercial banks thought to be important in terms of the financial performance of the bank's financial performance for the years 2010-2014 10 financial ratios were measured considering. İnitially financial performance of banks with multiple criteria decision methods of making ELECTRA and TOPSIS method was then measured using two methods results found in this study were compared with each other. The criteria in the analysis of both methods are weighted equally. When compared to the year TOPSIS and ELECTRE methods of assessment; Adabank Inc. in recent years made the measurements by both methods it can be said that the bank has the highest performance. Likewise Turkish Bank within the year that were measured by both methods, Textile Bank Inc. and Anadolubank Inc.'s taking place at the end it is seen that the banks, which have the lowest performance among banks measured financial performance. The other banks are located in different rows with values close to each other. These results are in line with 2010, 2011, 2012, 2013, and in the order of TOPSIS and ELECTRE methods appear to be similar to 2014.