Yazılım firmalarında maliyete dayalı fiyatlandırma devlet teşviklerinin fiyatlandırmaya etkisi ve UFRS ile ilişkisi
Cost-based pricing in software companies, effects of government promotions on pricing and relation with IFRS
- Tez No: 298323
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KAMİL BÜYÜKMİRZA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasının konusunu yazılım firmalarında yapılan fiyatlandırma çalışmaları oluşturmaktadır. Yeni ve gelişmekte olan bu sektörde firmaların fiyatlandırmada izleyebilecekleri yollar üzerinde durulmuştur. Maliyete dayalı fiyatlandırmada maliyetlerin belirlenmesi aşamasında firmaların karşılaşabilecekleri muhtemel güçlükler incelenmiş çözüm önerileri sunulmuş, firmaların maliyet yapılarının nasıl olabileceği tartışılmış, maliyet muhasebesi sistemlerinin işleyişi incelenmiştir. Ortak giderlerin dağıtımında daha uygun bir dağıtım yapabilmek için öneriler sunulmuştur. Devlet teşviklerinin maliyetlerin belirlenmesi aşamasındaki etkileri incelenmiştir. Tüm tez çalışması boyunca tez konusu ile ilgili URFS / TFRS standartları çalışma dahiline alınmıştır. Yazılım firmalarında hem kazanılan deneyim ve yazılım kodları, hem de üretilen ürünlerin yeniden kullanımı ve yeniden satışı anlamında yeniden kullanım (Re-use) kavramı üzerinde durulmuş, gerçekleşecek bu üretim ve satışların neredeyse sıfır maliyetle olabileceğinden bahsedilmiş ve fiyat koyma kararlarını nasıl etkileyebileceği araştırılmıştır. Gerek fiyatlandırma çalışmaları gerekse maliyetlerin belirlenmesi aşamasında kalıplaşmış çözümlerden çok firmaların yapılarına uygun çözümler üretilmesinin daha faydalı olabileceği kanısına varılmıştır.Anahtar Sözcükler1.Yazılım Firmaları2.Maliyete Dayalı Fiyatlandırma3.Devlet Teşvikleri4.Yeniden Kullanılabilirlik5.UFRS / TFRS
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis work constitutes pricing operations on software companies. The ways of pricing were emphasised on this new and groving sector. During the stage of determining costs on cost-based pricing, dificulties that firms can be faced, were analysed, solution offers were made, the varieties of cost systems of software firms were studied, the process of cost accounting systems were researched and the costs of the projects produced in specific order cost system using companies were researched, suggestions were offered for more fairly allocation of overheads. The effects of the government supports were researched in the process of determining costs. Re-use issiue including both earned experience, software codes and re-using or re-selling of the software products were emphasisedand the probabilty of almost zero cost reproduction or re-selling issue were mentioned and how to effect on pricing decision were researched. IFRS Standarts related to this thesis work were studied. Surmised that generating solutions for economic structure of each firm may be useful rather than stereotyped solutions in the process of etiher pricing operations or determining costs.Key Words1.Software Companies2.Cost Based Pricing3.Government Supports4.Re-use5.IFRS/TFRS