On the Axelrod's social influence model with obstruction
Axelrod'un sosyal etki modeli üzerine engel ilavesi
  1. Tez No: 298352
  2. Yazar: NEVAL POLAT EDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK BİNGÖL, YRD. DOÇ. DR. BERTAN BADUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnsanlar benzerleriyle ilişki ve bağ kurarlar (homofili ilkesi). Ve bu bağlardan kaynaklı etkleşimleri sonucunda birbirlerine daha da çok benzerler (sosyal etki ilkesi). Yerel yakınsamaya yol açan bu eğilime rağmen kültürel çeşitlilik oldukça yaygındır. Axelrod, küreselleşme ile kalıcı kültürel çeşitlilik arasındaki çekişmenin mekanizmalarını incelemek üzere ?sosyal etki modeli? olarak adlandırılan ajan tabanlı uygulama önermiştir.Modelde, rasgele başlangıç kültür vektörlerine sahip ajanlar kafes yapısındaki düzenli ağın içine yerleştirilir ve bitişik (komşu) ajanlar ortak kültürel özellikleri (koordinat değerleri) ile orantılı olarak etkileşirler. Ajanların etkileşimi, rasgele özellik değiş-tokuşu yapmalarına ve bu da yerel kültürlerin ortaya çıkmasına yol açar.Bu çalışmada Axelrod'un modeline, ağdaki bir engeli temsilen, üzerinde kapı olan bir duvar eklenmiştir. Engelin özellikleri, çeşitli parametreler aracılığıyla belirlenir.Değişik engellerin, kültürel bölgelerin oluşumu üzerindeki etkilerini araştırmak üzere belirli bir kütür vektörü büyüklüğü ve çeşitli heterojenlikteki (kültürel derinlik seviyesindeki) ajanlar için, ağ büyüklüğü sabit tutularak duvar ve kapı ayarları (bunların yerleri ve kapının büyüklüğü) ile oynanır.Deney sonuçları, Axelrod modeli üzerinde yapılan diğer çalışmalarla da uyumlu olarak, ajanların heterojenlik seviyesi olarak tanımlanan q'nun, kültürel çeşitlilik üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. q'ya bağlı olarak, büyük ölçekli küresel bir kültürden, küçük ölçekli çok sayıda kültüre doğru bir faz geçişi görülmektedir. Engel parametrelerinin sonuç üzerindeki etkisini, büyük ölçüde q'nun üç bölgesinin belirlediği gözlemlenmiştir. Kültürel çeşitlilik düzeyinin, faz geçişinin olduğu bölgede engel parametrelerine daha fazla duyarlılık gösterdiği görülmüştür. Genel olarak, kapı genişliği w'nun sonuçlar üzerindeki etkisi oldukça sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
People associate and bond with similar others (the principle of homophily). The interactions resulting from these bonds even make them more similar (the principle of social influence). Despite this tendency towards local convergence, cultural diversity is prevalent. Axelrod suggests an agent-based model (called social influence model) to explore the mechanisms of competition between globalization and persistence of cultural diversity.In the model, agents with initial random cultural vectors are placed into a regular lattice and adjacent agents (neighbors) interact in proportion to their shared cultural features (coordinate values). They exchange random features resulting in emergence of local similar cultures.In this study, we extend Axelrod?s model to incorporate the concept of obstruction into the network in the form of a wall and a door on it. Different parameters are defined as the features of the obstruction. In order to investigate the effects of different types of obstructions on the emergence of cultural regions, various wall and door settings (in terms of their locations and the width of the door) are examined in a fixed-sized network for agents with a fixed-length of cultural vector and for various heterogeneity levels (ranges of cultural possibilities).Consistent with earlier work on the Axelrod?s model, the results of the experiments show that the agent?s heterogeneity level q has a significant effect on the level of cultural diversity. A phase transition from a large scaled global culture to many small sized cultures is observed as a function of q. Three regions of q determine to a great extent the effects of obstruction parameters on the outputs. In the region where phase transition is occurred, the level of cultural diversity is more sensitive to the effects of obstruction parameters. In general, the width of the door w has a very limited effect.