Consumer trust in the online environment
İnternet ortamında müşteri güveni
- Tez No: 298353
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE KIMILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son yıllarda ülkemizde internet kullanımı hızlı bir artış göstermektedir. Bu artışla birlikte Türkiye'de tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları da değişmeye başlamıştır. Türkiye'de internetten satış rakamları 2005 ve 2010 yılları arasında 10 kattan fazla artış göstermiştir. Ama satış rakamları hala gelişmiş ülkelerin ortalamalarının altındadır ve çoğu tüketici, internet firmalarına güvenmediği için internetten alışveriş konusunda bazı çekincelere sahiptir. Bu çalışmanın amacı tüketici güveninin boyutları ve belirleyicileriyle internet ortamındaki müşteri güveni arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. 248 kişiden toplanan veri tanımlayıcı, faktör, korelasyon ve farklılık (t-test and ANOVA) analizleri kullanılarak incelenmiştir. Bu analizler; müşteri güveninin boyutları, firmaların öz-düzenlemelerine olan inanç, önceki internet alışverişlerinden duyulan memnuniyet, internet alışverişlerindeki risk algısı ve internet ortamında müşteri güveni arasında pozitif ve negatif ilişkiler olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada ayrıca literatürde önemli yeri olan müşteri güveninin boyutları (yeterlilik, dürüstlük ve iyi niyet) Türk tüketicileriyle test edilmiş ve müşteri güveninin yeni alt-boyutları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of internet is growing rapidly in Turkey. With the rise of the internet usage, shopping habits of Turkish people has also changed. The amount of online sales increased by more than ten times between the years 2005 and 2010 in Turkey. However, the sales amounts are below the averages of developed countries and many consumers still have some reservations because they do not trust online firms. This study aims analyze consumer trust and examine the relationship between ?trust dimensions and determinants of trust? and ?online consumer trust?. Data collected from 248 online consumers was analyzed by using descriptive, factor, correlation, and difference (t-test and ANOVA) analyses. The results of analyses show that there are negative and positive relations between online consumer trust; and dimensions of trust, belief in business self-regulation, satisfaction from previous online purchases and online risk perception. In the study, the three dimensions of trust (competence, integrity, and benevolence) which have an important place in the online trust literature, have also been tested with Turkish consumers and new sub-dimensions of online trust are discovered.