Re-assessment of E-S-Qual scale in the internet banking services in Turkey
E-S-Qual modelinin Türkiye'deki internet bankacılığı hizmet kalitesi ölçümünde değerlendirilmesi
  1. Tez No: 298372
  2. Yazar: ABDULLAH BEHÇET TEUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ULAŞ AKKÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Dünya Çapında Ağ (WWW)'ın artan kullanımı ile internet üzerindeki hizmetlerin kalitesi ve hizmet kalitesinin ölçümü son zamanlarda ilgi çeken bir konu olmaya başlamıştır. Araştırmacılar ve yöneticiler müşteri memnuniyeti ve sadakatini değerlendirmek maksadıyla, elektronik hizmet kalitesinin ölçümünü sağlayacak metodların geliştirilmesine odaklanmışlardır. Üzerinde çok sayıda test ve geliştirme çalışmaları yapılmış olan e-hizmet kalitesi ölçüm tekniği: E-S-Qual, en popüler ve güncel modeldir.Bu çalışmada, E-S-Qual kalite ölçüm modeli, Türkiye'deki internet bankacılığı hizmetleri için değerlendirmeye alınmıştır. İnternet bankacılığı için uyarlanan model üzerinden, örneklem için anket oluşturulmuştur. 382 adet gözleme dayanarak yapılan faktör analizi ile E-S-Qual modelinin geçerliliği ve güvenirliliği sınanmıştır. E-S-Qual, doğrulayıcı faktör analizi ile geçerli, güvenilir ve iş kavramları ile uyumlu bir kalite ölçüm modeli olarak yeniden tanımlanmıştır.Ardışık testler sonucundaki bulgular, internet bankacılığına uygun yeniden tanımlanan bu ölçüm modelinin Türkiye için geçerli bir model olduğu sonucunu işaret etmektedir. Problem çözümü ve telafisine ilişkin model E-RecS-Qual ise yeterli gözlem olmadığından analize dahil edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Service quality and the effective measurement of service quality on the Internet has been drawing much attraction lately with the increasing use of the World Wide Web. Researchers and managers focus on the construction of scales to measure electronic service quality, which assess customer satisfaction and loyalty as an ultimate goal. E-S-Qual is the most recently developed and popular e-service quality measurement technique on which there are quite a number of testing efforts.In this study, the E-S-Qual scale is re-assessed for Internet banking services in Turkey. The original E-S-Qual model has been adapted for Internet banking and the questionnaire has been developed accordingly. The reliability and factorial validity of adapted E-S-Qual model has been tested with the data of 382 observations. Confirmatory Factor Analysis has been conducted on the adapted E-S-Qual model and the model has been re-specified for a reliable, valid and conceptually sounding construct. After the evaluation of the findings following the successive testing of the re-specified E-S-Qual model, it is concluded that the refined scale is effective in Internet banking services in Turkey. Electronic Service Recovery Quality (E-RecS-Qual) is not included in this study because there are not enough observations to analyze.