Jewish deputies in the Ottoman Parliament (1908-1918)
Osmanlı Parlamentosu?nda Musevi milletvekilleri (1908-1918)
  1. Tez No: 298373
  2. Yazar: SEMİHA KAYAALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SELİM KARAKIŞLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bu tez, İkinci Meşrutiyet döneminde (1908-1918), Osmanlı Meclis-i Mebûsânı'na seçilen Musevi milletvekillerinin (Emanuel Karasu, Nesim Masliyah, Alber Vitali Feraci ve Ezakiel Sason) politik tavrını incelemek amacındadır. Musevi milletvekilleriyle ilgili hem uluslararası çalışmalar, hem de Türkçe çalışmalar yalnızca birkaç makaleyle sınırlıdır. Bu tezde, Musevi milletvekilleri, Osmanlı- Musevi siyasi elitinin bir ayağı olarak ele alınmaya ve dönemin önemli siyasi ve ekonomik sorunlarına yaklaşımları tartışılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, dönemin meclis tutanakları, arşiv belgeleri incelenmiş ve Musevi mebusların meşrutiyetin ilk yıllarında daha özgün çözümler ortaya atarken, 1913'den itibaren daha pasif bir görüntü çizdiği gözlemlenmiştir. Musevi Mebuslar, liberal, etnik unsurların eşitliğine dayalı ve refah seviyesi yüksek bir Osmanlı İmparatorluğu'na inanmış, muhalefetin en güçlü olduğu, eleştiri oklarının kendilerine doğrultulduğu dönemde bile, İttihâd ve Terakkî Cemiyeti'ne sadakatlerini, ?meslek sahibi olmalarıyla? açıklamışlardır. Bu tavrın şekillenmesinde rol oynayan diğer Musevi siyasi aktörler (Hahambaşı Haim Nahum, Meclis-i Cismânî üyeleri, Siyonist Hillfsverein okullarının temsilcileri, Âyân Meclisi üyesi Behor Efendi) ve aralarındaki güç dengesi ayrı bir çalışmanın konusudur. Bunun yanı sıra, Osmanlı dış politikasında üstlendikleri görevlerin, mevcut az sayıdaki kaynakta detaylı belirtilmese de, daha fazla ilgiyi hak ettiği açıktır.Bu tezde amaçlanan, Osmanlı Musevi milletvekillerinin, Masonluk, milliyetçilik, Siyonizm, liberalizm ve savaş ekonomisi ikileminde sergilediği tavra ışık tutarak, daha kapsamlı çalışmalara yol açmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the political stance of Jewish deputies (Emanuel Karasu, Nesim Masliyah, Alber Vitali Feraci and Ezakiel Sason) elected to Ottoman Parliament, Osmanlı Meclis-i Mebusanı, in the Second Constitutional Period, 1908-1918. Both international and Turkish studies related to Jewish deputies are limited to only a few articles. In this thesis, it is intended to examine Jewish deputies as a pillar of the Ottoman-Jewish political elite and to discuss their approaches related to major economic and political issues of the period. For this purpose, parliamentary records and archival documents are examined. It is observed that Jewish deputies put forward original solutions in the early years of constitutional monarchy while, from 1913 they had played a passive role. They all believed in Ottomanism to be more liberal, based on Ottoman citizenship, and welfare. They remained loyal to the Committee of Union and Progress, even in the period the opposition became most powerful, they stood against the sharp criticism of the opposition and explained their loyalty to the Committee of Union and Progress with ?having a profession.? The role of other political Jewish actors (the Chief Rabbi Haim Nahum, the members of Meclis-i Cismânî, the representatives of Zionist Hillfsverein schools, Behor Efendi as a member of Meclis-i Âyân) in shaping this political stance and the power balance among them, is the subject of a seperate study. Moreover, it is clear that, in contrary to the limited sources, the role Jewish deputies had played in Ottoman foreign policy deserves more attention. In this thesis, it is intended to shed light on Jewish deputies? political stance between Free-Masonry, nationalism, Zionism, liberalism and war economy dilemma and to lead more comprehensive studies in this area.