The moral self: An exploratory study of moral agency and conceptions of self
Ahlaki benlik: Benlik anlayışlarının ve ahlaki eylemliliğin keşifsel incelemesi
- Tez No: 298379
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KARANFİL SOYHUN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Felsefe, Philosophy
 - Yıl: 2011
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu tezin amacı, benliğin doğasının ve bireylerin benlik kavramlarının, onların ahlaki muhakeme, ahlaki eylem ve sahip oldukları ahlaki kuramlar üzerindeki etkisini sorgulamaktır. Bu amaç doğrultusunda iki temel yol izlenmektedir. İlk inceleme, ahlaki eyleyiciliğin tanımlanmasında ve değerlendirilmesinde kullanılan terminolojinin kavramsal açıdan netleştirilmesi ve en yaygın benlik kuramlarına genel bir bakıştan oluşur. İkinci inceleme hattı ise, ilişkisel benlik anlayışlarına dayanan iki prosedürel ahlak kuramını eleştirel olarak ele alır. Bu iki yönlü incelemenin vardığı sonuç, Martin Buber ve Arne Naess örneklerinde işlenen ilişkisel benlik kuramlarının, ahlaki eyleyiciliğin prosedürel yönlerine ve sahiciliğin rolüne odaklanan, partikülarist ve diyalojik bir ahlaki kuram için gerekli temellendirmeyi sağladığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
The main question directing this thesis is concerned with the implications of the nature of the self on the one hand and the conceptions that individuals have of their selves on the other for their moral judgement, their moral behaviour and their theory of morality. This aim is pursued along two main lines of enquiry. The first line is concerned with a conceptual clarification of the terminology used in the description and evaluation of moral agency as well as a broad overview of some of the most influential conceptions of self. The second line of enquiry is a critical exploration of the argument from a theory of relational self to a procedural moral theory. The results of this enquiry indicate that a relational theory of self as exemplified by Martin Buber and Arne Naess lays the foundation for a particularistic and dialogical moral theory, which focuses on the procedural aspects of moral agency and the role of authenticity therein.