İlköğretim I. kademedeki öğrencilere okutulan masal kitaplarındaki illüstrasyon ve tipografi denge unsuru ve seçilen 5 masal kitabı çözümlemesi
Illustration and typography balance component in fairytales that are taught to the students in primary schools and analysises of five choosen fairytale
- Tez No: 298454
- Danışmanlar: PROF. AHMET ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada ilköğretim okullarının I. Kademesinde okuyan 7-9 yaş grubundaki öğrenciler için hazırlanan masal kitaplarındaki ilüstrasyon ve tipografi öğelerinin masal kitabı formatına uygunluğunun incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırma, ilköğretim öğrencileri için hazırlanan kitaplar arasından tesadüfi olarak seçilen 5 masal kitabı örneğinin seçilerek bu kitapların tipografi ve illüstrasyon kriterlerine dayalı çözümlenmesi yapılarak gerçekleştirilmiştir.Estetik kaygı düşünülerek, yalınlık sağlanmış, açık ve net ifadelere yer verilmiş, resimlerin kullanımı yazı ile birlikte olmuştur. Her resmin yazısı birbiri ile ilişkili verilerek anlatım kopukluğunun önüne geçilmiştir. İşlenen konular etik değerler 7-9 yaş grubunun gelişim düzeyine uygun olarak tasarlanmış ve değerlerinin çocuklar için ayırt ediciliği göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims at analyzing the conformity of the elements of illüstration and typography in the story books prepared for the children of 7-9 age group in the I.class of the primary schools to the format of story books.5 story books were randomly selected for the study among the books prepared for the primary schools students and analyzed in terms of the typography and illüstration criteria.Keeping in mind the esthetical cares, clear and basic explainations were uzed, illüstrations were integrated with texts, subjects were selected taking into account the ethical values and suitable for growing level 7-9 years old children.