Effects of negative feedback focus and moral emotion proneness on self-efficacy beliefs, performance outcomes and predictions
Olumsuz geribildirim ve utanç veya suçluluk duyma eğiliminin kişinin benlik yeterlilik duygusu, performans sonuçları ve tahminlerine etkileri
- Tez No: 298473
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL SARIBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı geri bildirim alan kişinin utanç veya suçluluk duyma eğilimi ile kişi odaklı veya süreç odaklı olumsuz geribildirime maruz kalmasının kişinin benlik yeterlilik duygusu, performans sonuçları ve performans tahminlerine etkilerinin araştırılmasıdır. Araştırma 120 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi ile yürütülmüştür.İki ayrı performans çalışması gerçekleştiren katılımcılardan kişi odaklı ve süreç odaklı geribildirim gruplarında olanlara iki çalışma arası gerçek olmayan olumsuz bir performans geribildirimi verilmiştir. Tüm katılımcılar her iki performans çalışması ile ilgili benlik yeterlilik duygularını değerlendirmişler ve performans tahmininde bulunmuşlardır. Katılımcıların suçluluk ve utanç duyma eğilimleri TOSCA ölçeği ile ölçülmüştür.Araştırmanın sonuçları olumsuz geribildirim tipinin geri bildirim alan kişinin suçluluk veya utanç duyma eğilimi ile birlikte kişinin benlik yeterlilik duygusu, performans sonuçları ve performans tahminleri üzerinde etkisi olduğu önerimini desteklememiştir. Süreç odaklı olumsuz geribildirimin, kişi odaklı olumsuz geribildirime göre kişinin performans sonuçları üzerinde çok daha olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir. Analiz sonuçları ayrıca geribildirim alan grupların, geribildirim almayan kontrol grubu katılımcılarına göre ikinci performans çalışmasındaki genel performans tahminerini önemli ölçüde düşürdüklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the combined effects of feedback receiver?s moral emotion proneness characteristic and negative feedback content, namely self-focused and process-focused feedback on the receiver?s level of self-efficacy beliefs, performance outcomes and predictions in a sample of 120 Bogazici University students. Participants performed in two different tasks and those in the self-focused feedback and proces-focused feedback manipulation groups received a bogus negative feedback on their first performance in between the two tasks. All participants reported their level of self-efficacy related to each task and they made pre-task and global performance predictions. TOSCA scale was used to assess participants? moral emotion proneness characteristics, namely their level of shame-proneness and guilt-proneness.The results of the study did not reveal any combined effect of feedback receiver?s moral emotion proneness characteristic and negative feedback content, and therefore none of the hypotheses of the study were supported. Participants? self-efficacy beliefs did not change following negative feedback. A main effect of feedback type on performance outcomes demonstrating the benefits of process-focused feedback in improving feedback receiver?s performance was found. The results of the analyses also pointed out to a main effect of feedback type on participants? global predictions. Those who received either self-focused or process-focused feedback lowered their global estimates of their performances significantly more than those who did not receive any feedback.