Value of information in vendor managed supply chains
Tedarikçi kontrollü tedarik zincirlerinde enformasyonun değeri
- Tez No: 298495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SENCER ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bilişim teknolojisindeki ilerlemeler ve tedarik zincirlendike enformasyon paylaşımının farkındalığının artması, tedarikçi kontrollü envanter yönetimi sistemlerinin tedarik zinciri yönetiminde bir fırsat olarak ön plana çıkmasını sağlamıştır. Bu çalışmada biz tedarikçi kontrollü, üç tedarikçi ve bir perakendeciden oluşan bir tedarik zincirince enformasyon paylaşımının değerini analiz ediyoruz. Bu üç tedarikçi farklı ancak birbirine ikame ürünleri perakendeciye tedarik ediyorlar. Bu amaçla, bir ajan tabanlı simülasyon modeli geliştirilmiştir ve bu model kullanılarak enformasyon paylaşımının değeri, parakendeci kontrollü envanter yönetiminin kullanıldığı ve enformasyon paylaşımı olmayan bir sistem ile tedarikçi kontrollü envanter yönetiminin kullanıldığı ve enformasyon paylaşımı olan bir sistemin karşılaştırılması yoluyla ölçülmektedir.Oluşturulan modeler duyarlık analizinde kullanılarak, stokta tutma maliyeti, stokta bulunmama maliyeti, nihai ürün talep değişkenliği, teslimat süresi ve sipariş verme sıklığının enformasyon paylaşımının değeri üzerindeki etkileri ölçülmektedir. Son olarak, modeller bir karar destek sisteminin içine yerleştirilmiş ve tedarik inciri yöneticilerinin uygulamada kullanabilmesi için hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Parallel to the advances in information technologies and growing awareness of information sharing in supply chains, vendor managed inventory systems have become an opportunity in supply chain management. In this study we analyze the value of information sharing in a vendor managed supply chain with three suppliers and one retailer. These three suppliers sell different but substitutable items to the retailer. With this motivation an agent based simulation model is generated to analyze the value of information sharing, by comparing a Retailer Managed Inventory system in which there is no information sharing with a Vendor Managed Inventory system with information sharing.The generated models are used in the sensitivity analysis with the intention of observing the effect of holding cost, stock out cost, end item demand variability, lead times and order frequency on the value of information sharing. Finally, the models are embedded into a decision support system to be used for practical purposes by the supply chain managers.