Lisans öğrencilerinin RNA teknolojileri konusundaki bilgi seviyeleri ve sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımıyla sunulan materyalin etkisi
Knowledge levels of undergraduate students about RNA technologies and the effect of materials presented through inquiry based learning approach
- Tez No: 298502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ESER ELÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada, fen bilgisi ve biyoloji öğretmen adaylarının RNA teknolojileri konusundaki bilgi seviyelerini belirlemek ve sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımıyla sunulan materyalin konunun öğrenilmesi üzerindeki etkisini araştırmak amaçlanıştır. Ayrıca, bu konuların öğrenilmesinde yazılı basının ve internetin rolü de araştırılmıştır.Çalışmada kullanılmak üzere geliştirilen RNA ve Teknolojileri Başarı Testi'nin geçerlik ve güvenirlik analizi için 2010-2011 eğitim-öğretim yılı Bahar Dönemi'nde pilot uygulama yapılmıştır. Pilot uygulamaya konuyla ilgili hazırbulunuşluk düzeyleri uygun olan toplam 123 öğrenci katılmıştır. Yapılan analiz işlemleri sonucunda testte yer alması ve testten çıkarılması gereken sorular belirlenmiş, başarı testi uygulama için hazır hale getirilmiştir.Araştırmada, ön test-son test kontrol gruplu deneysel model kullanılmıştır. Uygulama grubu olarak fen bilgisi (N=38) ve biyoloji öğretmenliği (N=38) 1. sınıf öğrencileri seçilmiştir. Gruplara ön test olarak Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi (MDYT) ile RNA ve Teknolojileri Başarı Testi (RTBT) uygulanmıştır. Ön test uygulamaları sonucunda grupların denkliğinin belirlenmesinin ardından random yöntemi ile fen bilgisi öğretmenliği sınıfı deney grubu, biyoloji öğretmenliği sınıfı ise kontrol grubu olarak seçilmiştir. Deney grubunda Sorgulamaya Dayalı Öğrenme Yaklaşımı (SDÖY) ve rehber materyalle ders işlenirken, kontrol grubuna geleneksel yöntem olarak bilinen Düz Anlatım Yöntemi (DAY) ile konu anlatılmıştır. Gruplara son test olarak RTBT ile birlikte RNA Teknolojileri Basın-İnternet Formu (RTBİF) uygulanmıştır. Uygulama sonrası deney grubundan seçilen 5 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır.Testin geçerlik ve güvenirliği için pilot uygulamadan elde edilen veriler ITEMAN 3.50 programı ile analiz edilmiştir. Gruplara uygulanan ön test ve son testlerin analizi işlemlerinde SPSS 11.50'de yüzde ve frekans dağılımı, Shapiro-Wilk testi, İlişkisiz (Bağımsız) Örneklemler için T-Testi (Independent Samples T-Test), İlişkili Örneklemler için T-Testi (Paired Samples T-Test) kullanılmıştır. RTBİF'nin son kısmında yer alan açık uçlu soruların ve Yarıyapılandırılmış Görüşme Formu'nun değerlendirilmesinde nitel analiz yöntemleri kullanılmıştır.Elde edilen bulgulara göre SDÖY ve rehber materyalle ders işlenen deney grubunun ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir artış gözlenmiştir. Uygulanan yöntem ve kullanılan materyaller etkili olmuştur. DAY ile ders işlenen kontrol grubunun ise ön test ve son test puanlarında gözlenen artış istatiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır. Son test puanlarına bakıldığında ise deney grubunun kontrol grubuna oranla daha başarılı olduğu, ancak aradaki farkın istatiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Yarıyapılandırılmış görüşmelerden elde edilen sonuçlar SDÖY ve rehber materyallerin öğrenciler tarafından faydalı bulunduğunu ortaya koymaktadır. RTBİF'den edinilen bulgulara göre ise öğrenciler RNA Teknolojileri ile ilgili haberleri öğrenmede interneti yazılı basından daha fazla tercih ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to determine knowledge levels of science and biology teacher candidates about RNA technologies and to study the effect of materials presented through inquiry based learning approach on learning the subject. Also, the role of internet and printed media was studied.Pilot scheme was performed in spring term of 2010-2011 academic year to analyse validity and reliability of RNA and Technology achievement test developed to be used in the study. Total number of students having appropriate readiness level as to topic participated in the pilot scheme is 123. The questions that should be placed in or removed from the achievement test were determined according to analysis results and test was made ready for application.In this study, experimental model was used with pre-test and post test control group. Application group was chosen among science (N=38) and biology teaching (N=38) 1st years students. Logical Thinking Ability Test (LTAT) with RNA and Technology Achievement Test (RTAT) were applied to groups as a pre-test .After the determination of the balanced numbers of the groups as a result of the pre-test applications, science teachers? class was determined to be experimental group while biology teachers? class as control group by employing random method. While lessons were taught with guiding materials and Inquiry Based Learning Approach (IBLA) in experimental group, Traditional Lecturing Method (TLM) was used in control group. RTAT together with RNA Technologies Press-Internet Form (RTPIF) were applied as post test. Upon the application, semi-structured interview was done with 5 students chosen from experimental group.The data obtained through pilot scheme were analyzed with ITEMAN 3.50 for validity and reliability. In analysis of pre-test and post-test through SPSS 11.50, percentage and frequency distribution, Shapiro-Wilk test, Independent Samples T-Test, Paired Samples T-test were employed and qualitative analysis methods were used in evaluation of open ended questions and semi structured interview form at the last part of RTPIF.According the data obtained, it is seen that there is a significant increase between pre-test and post-test of guide materials and IBLA assisted experimental group. Increase in pre-test and post?test of control group with TLM is not found to be significant or meaningful in terms of statistics. When post test results are examined, experimental groups are found to be more successful than control group, but this difference is not significant statistically. Semi structured interviews results show that IBLA and guide materials are found to be beneficial by students. According to results obtained from RTPIF, it is seen that students prefer internet more compared to printed media in learning RNA Technologies related issues.