Beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki yeterlik algıları
Professional competence perceptions of physicaleducation teachers
  1. Tez No: 298504
  2. Yazar: KAZIM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada, beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki yeterlik algıları, sınıf, cinsiyet, mesleki kıdem, spor branşı, hizmet içi eğitim alma durumları, çalıştıkları okul düzeyi, çalıştırdıkları okul takımlarında derece alma durumu ve düzenli olarak spor yapma değişkenleri açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştirKarşılaştırmalı İişkisel Tarama Modelinde gerçekleşen araştırmaya 2008-2009 eğitim-öğretim yılında; Kırşehir, Kırıkkale, Kayseri ve Yozgat illerinde görev yapan 247 beden eğitimi öğretmeni katılmış, 227 beden eğitimi öğretmeninin cevapları değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmanın verileri, ?Beden Eğitimi Öğretmenleri Yeterlik Ölçeği? ile toplanmıştır.Araştırma verilerinin analizinde, ?Aritmetik Ortalama, Standart Sapma, Ağırlıklı Ortalama, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ve t. Testi? tekniklerinden yararlanılmıştır.Araştırmada beden eğitimi öğretmenlerinin tüm yeterlik alanlarında kendilerini yeterli düzeyde algıladıkları görülmüştür. Beden eğitimi öğretmenlerinin cinsiyet, hizmet içi eğitim alma, ve düzenli olarak spor yapma durumlarına göre yeterlik algıları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bunun yanında beden eğitimi öğretmenlerinin spor branşı ve çalıştıkları okul düzeyi ile yeterlik algıları arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmazken, beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki kıdemleri ile yeterlik algıları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, physical education teachers? efficacy perceptions and their behaviors on classroom management have been analyzed comparatively in the terms of the variables that are their professional experience, sport branches, attending in-service training, levels of school they teach in, the success of school teams they train and doing sports regularly.The research has been carried out by Comparative Correlational SurveyModel, 247 physical education teachers have attended who teach in Kırşehir, Kırıkkale, Kayseri and Yozgat provinces in 2007-2008 Acdemic Year. Feedbacks of 227 physical education teachers have been evaluated. The data of the research have been collected with ?Physical Education Teachers Efficacy Scale?In the analyze of the research data, ?Arithmetic Mean, Standard Deviation, Weighted Average, Pearson Moment Correlation Analysis and t. Test? have been used.In the research, it has been observed that physical education teachers have perceived themselves in a satisfactory level in all efficacy fields. However, several differences have been observed due to their sexuality, attending in-service training, the success of school teams they train, doing sports regularly. Moreover, while no differences between physical education teachers? sport branches, levels of school they teach in and the efficacy perceptions has been observed; a significant relation between their professional experience and the efficacy perceptions has been observed.