Metallerin korozyonu konusunda fen ve teknoloji, fizik ve kimya öğretmenleri üzerine tarama çalışması
A survay study on science, chemistry and physics teachers on corrosion topic
  1. Tez No: 298505
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmanın amacı, metallerin korozyonu ile ilgili olarak araştırmaya katılan Fen ve Teknoloji, Kimya ve Fizik branşlarındaki öğretmenlerin korozyon olayının neden olduğu olaylar ve sonuçlarına ilişkin farkındalığını değerlendirmek, yanlış kavramaları tespit etmek ve çözüm yolları önermektir. Yapılan araştırma ile metallerin korozyonu konusunda öğretmenlerin korozyon olayının neden olduğu olaylar ve sonuçlarına ilişkin farkındalığını ölçebilmek için öncelikle 16 sorudan oluşan bir test ve öğretmenlerin korozyon eğitimi hakkındaki düşüncelerini değerlendiren 3'ü test öncesi, 2'si test sonrası olmak üzere 5 sorudan oluşan bir anket geliştirilmiştir. Araştırma 2010 ? 2011 öğretim yılında Ankara İli Çankaya İlçesi'ndeki 18 okulda farklı sınıf seviyelerinde görev yapan 10'u Fen ve Teknoloji öğretmeni, 24'ü Kimya öğretmeni ve 17'si Fizik öğretmeni olmak üzere toplam 51 öğretmen üzerinde uygulanmıştır. Bulgular genel olarak öğretmenlerin metallerin korozyonu konusunda yeterli bilgiye sahip olduklarını zannetmelerine rağmen yeterli bilgiye sahip olmadıkları yönündedir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to elucidate the awareness of science, physics and chemistry teachers about the corrosion phenomenon, determine the related the misconceptions and offer remedies about it. The study was carried out by the (14 ) question test in order to evaluate the awareness of the teachers and three question survey prior and two question survey after the test in order to evaluate the opinions of the teachers about the education of corrosion. The study was carried out on 29 female and 22 male teachers working in various schools in Ankara province in 2010-2011 academic years. Among these teachers 10 of them were teaching science, 24 of them were teaching chemistry and 17 of them were teaching physics. The data revealed that although the teachers though that they were quite sufficientin the topic, they lacked in some basic knowledge.