Beden Eğitimi ve Spor öğretmenlerinin pedagojik yeterlik algılarının sınıf yönetim stilleri ve iletişim becerileri açısından incelenmesi
Examination of Physical Education and Sport teachers' pedagogical competence perceptions in terms of classroom management styles and communication skills
- Tez No: 847921
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD SERTBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu araştırmada beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin pedagojik yeterlik algılarının sınıf yönetim stilleri ve iletişim becerileri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma ilişkisel tarama modeli kapsamında betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Marmara Bölgesinde çalışan beden eğitimi ve spor öğretmenleri oluştururken örneklemini ise bu bölgede çalışan öğretmenlerden basit tesadüfü örnekleme yöntemi ile seçilen 1614 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmuştur. Daha sonra yapılan aykırı uç değerler analizi sonucu 75 anket formu analizden çıkartılarak 1539 form üzerinden analiz yapılmıştır. Araştırmada veriler katılımcılara yüz yüze ulaştırılmıştır. Araştırmanın veri toplama araçları dört kısımdan oluşmaktadır. İlk bölümde katılımcının kişisel özelliklerini ölçmeye yönelik cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, mesleki tecrübe ve çalışılan eğitim kademesi soruları yer almaktadır. İkinci kısımda Adıgüzel (2017) Pedagojik Yeterlik Algısı Ölçeği, üçüncü kısımda Bosworth (1997) tarafından geliştirilen Türkçe uyarlaması Aktan ve Sezer (2018) tarafından yapılan Sınıf Yönetimi Stilleri Ölçeği ve dördüncü kısımda Korkut (1996) tarafından geliştirilen İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 25.0 paket programında yapılmıştır. Ölçüm aracının güvenilirliği Cronbach alpha ile tespit edilmiştir. Verilerin normal dağılımdan gelip gelmediği basıklık çarpıklık katsaytılarına bakılarak karar verilmiştir. Ölçekler arası ilişki arasındaki ilişki pearson korelasyon testiyle belirlenmiştir. Ardından etki durumlarını incelemek için hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır. Ayrıca İstatistiksel açıdan, frekans analizi, Manova analizi yapılmıştır. Analiz yapılırken %95 güven aralığına göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to examine the pedagogical competence perceptions of Physical Education and Sports teachers in terms of classroom management styles and communication skills. Method: This research is a descriptive study within the scope of relational screening model. The population of the study consisted of physical education and sports teachers working in the Marmara Region, while the sample consisted of 1614 physical education and sports teachers selected by simple random sampling method from the teachers working in this region. Then, as a result of the outlier analysis, 75 questionnaire forms were excluded from the analysis and 1539 forms were analysed. In the research, the data were delivered to the participants face to face. The data collection tools of the research consist of four parts. In the first part, there are questions on gender, age, marital status, educational status, professional experience and the level of education worked in order to measure the personal characteristics of the participant. In the second part, Adıgüzel (2017) Pedagogical Competence Perception Scale, in the third part, Classroom Management Styles Scale developed by Bosworth (1997) and adapted into Turkish by Aktan and Sezer (2018), and in the fourth part, Communication Skills Assessment Scale developed by Korkut (1996) were used. The data were analysed using SPSS 25.0 package programme. The reliability of the measurement tool was determined with Cronbach alpha. Whether the data were normally distributed or not was decided by looking at the kurtosis and skewness coefficients. The relationship between the relationship between the scales was determined by Pearson correlation test. Then, hierarchical regression analysis was applied to examine the effect status. In addition, frequency analysis and Manova analysis were performed statistically. The analyses were performed according to 95% confidence interval.