A constructivist analysis on balancing: The impact of US war on terror on China and Russia
Dengeleme üzerine inşacı bir analiz: Amerika?nın terörle savaşının Çin ve Rusya üzerine etkileri
- Tez No: 298518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR GÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu tez ABD'nin terörle savaşının Çin'in ve Rusya'nın ABD'ye karşı dengeleme eğilimlerini nasıl etkilediğini araştırmayı ve tekkutuplu dünyada dengeleme eğilimleri üzerine inşacı bir analiz yapmayı hedeflemektedir. Bu amaçla tez, öncelikle Soğuk Savaş'ın sonundan bu yana Çin'in ve Rusya'nın güvenlik anlayışlarının ABD'nin kendileriyle ikili ilişkileri ve uluslararası alandaki politikaları neticesinde nasıl değiştiğini incelemektedir. Tezde, Çin'in ve Rusya'nın ABD ile etkileşimlerinden güvensizlik ve rekabete dayalı mikro-sosyal yapılar üretildiğine işaret edilmektedir. Tez, ABD'nin Irak'a tektaraflı savaş açmasının Çin'in ve Rusya'nın uluslararası ilişkilerdeki statülerine dair kaygılarını arttırdığını savunmaktadır. Ayrıca, tezde, tekkutupluluğun Locke'çu makro yapıda varolduğu ve bu yapıda ABD'nin uluslararası ilişkilerin temel normlarını şekillendirebilmesini sağlayan birincil statüye sahip olduğu dile getirilmektedir. Tez, Çin'in ve Rusya'nın uluslararası ilişkilerin kuralyapım sürecinde ve yönetiminde yer almak istemeleri sebebiyle ABD'nin sistem kurucu rolünden rahatsız olduklarına işaret etmektedir. Makro ve mikro yapıda üretilen ve ABD'nin terörle savaşı süresince izlediği politikalarla pekiştirilen güvensizlik unsurlarına dayanarak, tez Çin'in ve Rusya'nın ABD'yi dengeleme eğilimlerinin kuvvetlendiği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation provides a constructivist analysis of balancing under unipolarity by examining the question of how the US war on terror has influenced China?s and Russia?s tendency to balance against the United States. To answer this question, this dissertation looks at how China?s and Russia?s security understandings have evolved as a result of their bilateral relations with the US and US security practices in international relations since the end of the Cold War. It points out that China?s and Russia?s interactions with the US have produced micro-cultures in which rivalry over international status and insecurity have become dominant. The dissertation argues that China?s and Russia?s reactions to the US war on terror were shaped by their security understandings. It states that after a temporary betterment of relations with the US, both states? concerns about their status in international relations were intensified after US unilateralism in the Iraq war. In addition, the dissertation points out that unipolarity exists in a Lockean culture at macro-structural level in which the US has the primary status empowering it to shape the norms of international relations. It stresses that as China and Russia wants to play a role in the rule-making process and management of the international order, they are concerned by US status as the system-maker. It argues that at macro-structural level China?s and Russia?s rivalry over international status generate tendencies to balance against the US. The dissertation concludes that China and Russia might balance against the US due to the insecurities produced at macro and micro-structural levels.