The role of the ASEAN way in Vietnam's South China Sea policy towards China
Vietnam'ın Çin'e yönelik Güney Çin Denizi politikasında ASEAN Yolu'nun rolü
- Tez No: 469094
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ASLI ÇALKIVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı ASEAN Yolu diplomasi şeklinin, Vietnam'ın 1995-2015 arası Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki faaliyetlerine karşılık uyguladığı politika üstündeki etkisini incelemektir. Temel argümanım ASEAN Yolu'nun Vietnam'ı Çin'e saygı gösterme ve bazı konularda işbirliği yapma konusunda yönlendirdiğidir. İşbirliği konuları arasında askeri alanlar ve Güney Çin Denizi Sorununa yönelik çözüm faaliyetleri sayılabilir. Devlet davranışlarını tetikleyen ana faktörler Uluslararası İlişkiler Teorisi tartışmaları için hayati konulardandır ve benim tezim de ASEAN Yolu'nun bir fikirsel etken olarak Vietnam dış politikasına etkisini tartışmaya çalışacak. Ele aldığım konuyu incelerken inşacı (constructivist) ve realist yaklaşımları teorik çerçeveyi oluşturmak için kullanıyorum. İnşacı bir bakış açısından, Vietnam'ın ASEAN kimliğini benimsemesi, Çin'e saygıyla yaklaşma ve işbirliğinde bulunma konusunda itici olmuştur. Öte yandan, realizm de Güney Çin Denizinde hırçın bir Çin karşısında Vietnam'ın iç ve dış dengelemeye başvurmasını açıklayabiliyor. Fakat realizm, 2005 sonrası Vietnam'ın güç politikalarının yanında ASEAN Yolu'nun devam ettirmesindeki sürekliliği açıklayamıyor. İnşacılık bu uyumsuzluğu, Vietnam'ın ASEAN içinde geçirdiği sosyalleşme ve öğrenme sürecinin ülke yöneticilerini ASEAN tarzı diplomasinin temel ilkelerine saygı duymaları için yönlendirmesiyle açıklayabiliyor.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to analyse the role of ASEAN Way of diplomacy in Vietnam's policy towards Chinese actions in the South China Sea in the period between 1995 and 2015. My main argument is that the ASEAN Way led Vietnam to show deference to China and cooperate with it in certain fields, such as joint security endeavours and the resolution process for the South China Sea dispute. The main factors that determine state behaviour are crucial for International relations theory discussions and my thesis is an attempt to discuss the ASEAN Way as an ideational factor influencing Vietnamese foreign policy. In order to examine my case, I use constructivist and realist IR schools as the theoretical framework. A constructivist analysis shows that Vietnam's adoption of the ASEAN identity drives it to show deference to China and to keep cooperation with it in line with its interests. On the other hand, realist school can explain Vietnam's employment of internal and external balancing vis-a-vis an agressive China in the South China Sea. However, realist approach is not successful in explaining the continuity in Vietnam's maintenance of the ASEAN Way along with power politics after 2005. Constructivism can solve this anomaly by showing that Vietnam's learning and socialization process within ASEAN guide Vietnamese leadership to respect some key principles of the ASEAN method of diplomacy.