Ticarette teknik engeller, standardizasyon ve CE işareti
Technical barriers to trade, standardization and CE marketing
  1. Tez No: 73565
  2. Yazar: SÜLEYMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUR HAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET GATT ya da bu günkü adı ile Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ)'nün ülkeler arasındaki gümrük vergilerinin kaldırılması konusunda gerçekleştirdiği başarılar“Klasik Korumacılık”ın etkisini azaltmış, bunun karşısında“Yeni Korumacılık”adı verilen ve etkisini Tarife Dışı Engeller (TDE)'le gösteren hareketlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Çalışmamızın temel amacım; TDE'in uygulanmasında önemli bir araç olarak kullanılan Ticarette Teknik Engeller (TTE)'in çözümü ile ilgili olarak Avrupa Topluluğu ve dünyadaki gelişmeler yanında Türkiye'deki durumun incelenmesi, Gümrük Birliği (GB) çerçevesinde TTE ile ilgili olarak yapılan çalışmalar ve CE İşareti 'nin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin analizi teşkil etmektedir. Çalışmada Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE)'ne ait Yıllık İmalat Sanayi İstatistikleri yanında GB ile ilgili olarak İstanbul il sınırları içerisinde gerçekleştirilen anket sonuçlan baz alınmıştır. Türkiye, nihai hedefi olan tam üyelik doğrultusunda AT ile arasındaki TTE'in çözümü açısından tercihini daha önce AT'nun kendi içerisinde benimsediği ve uygulamaya koyduğu“Mevzuat Uyumu”yönünde kullanmıştır. AT Sanayi Mevzuatı standardizasyon, belgelendirme ve TTE 'alanında son yıllarda ihracatçılarımızın önündeki en önemli engel olarak kabul edilen CE İşareti ile ilgili konulan da kapsamına almaktadır. Bu çalışmada CE İşareti kapsamına giren imalat sanayimizin oluşturduğu katma değerin, Türkiye ekonomisi içerisindeki payının çok yüksek bir değere sahip olmadığı tespit edilmiştir. Ancak; ihracatımızın büyük bölümünün AT ülkelerine gerçekleştirilmesi, CE İşareti kapsamına giren ihracatımızın yıllara göre gösterdiği artış hızı, AT'da CE İşareti kapsamının genişletilmesi ile ilgili yapılan çalışmalar ve 2000'li yıllara ait tahminler Türkiye'nin ihracat hacminin arttırılması doğrultusunda konuya gereken önemi vermesi gereğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
ili ABSTRACT As GATT -or WTO (World Trade Organization) as currently called- succeeded in removing customs duties among member countries, the“Classical Protectionism”has to a considerable degree lost its dominance and this led to the emergence of a new movement called“New Protectionism”with an important bearing on Non-Tariffs Barriers. This work principally aims at analyzing what solutions are adopted to tackle with the question of the Technical Barriers to Trade (TBT) which is one of the most important tools of NTB and the relevant developments in European Community (EC) and in the world as well as the current situation in Turkey along with the steps taken by Turkey under the Customs Union (CU) with respect to TBT and the effects of CE Marking in Turkish Economy. The figures mentioned in this analysis are based on Annual Manufacturing Industry Statistics published by the State Institute of Statistics as well as surveys conducted on Customs Union within the provincial borders of Istanbul. Since Turkey seeks full membership as the final goal, the solution through which she chose to overcome TBT between EC and herself is to follow the path towards“Harmonization of Legislation”which have already been adopted by EC members and put into implementation. EC Industrial legislation includes the items relevant to the standardization, certification and also CE Marking which has been acknowledged as the most important difficulty causing trauble to Turkish manufacturers during recent years in the field of TBT. This analysis reveals that the added value brought by the manufacturing sector in connection with CE Marking is not significant in the overall Turkish economy. However, considering that the greatest portion of Turkish export goes to the EC and the rate of increase in exported goods subject to CE marking over the past few years and also the predictions regarding the developments in EC towards a more extensive implementation of CE Marking in the 2000's point out an urgent need to tackle the matter in proportion with its importance.