Bayan futbolcular ile sedanter bayanların kemik mineral yoğunluklarının karşılaştırılması
Comparison of bone mineral densities sedentary woman with woman footballers
  1. Tez No: 298667
  2. Yazar: ALİ BAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, aktif olarak futbol oynayan bayanlar ile sedanter bayanların kemik mineral yoğunluğu (KMY) arasında anlamlı bir fark olup olmadığını araştırmaktır.Çalışmaya, yaşları 18 ile 27 arasında değişen gönüllü 18 bayan futbolcu ve 18 sedanter bayan katılmıştır. Deneklerin hiçbirinde alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı, kemik hastalığı ve steroid ilaç öyküsü yoktu. KMY ölçümleri, dual energy x-ray absorbtiometri yöntemi ile iki bölgeden ( bel omurgası ve sol femur ) yapıldı. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi için SPSS paket programı kullanılmıştır.Aktif olarak spor yapan bayan futbolcuların bel omurgası ve sol femur KMY leri sedanter bayanlarınkinden daha anlamlı olarak büyük bulundu.Bu bulgular doğrultusunda sporun, dolayısıyla futbolun, sistemli- bilinçli ve düzenli olarak yapılması şartıyla KMY üzerinde önemli etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, sedentary women with women playing football as active bone mineral density (BMD) to investigate whether there is a significant difference.The study, 18 women volunteers ranging in age from 18 to 27 players and 18 sedentary women participated. None of the subjects of alcohol and drug addiction, bone disease and had no history of steroid medication. BMD measurements with dual energy x-ray absorptiometry method in two sites (lumbar spine and left femur) was performed. SPSS program was used for the evaluation of the obtained data.Actively involved in sports and female soccer players of the left femur BMD lumbar spine was significantly larger than found sedentary.These findings are in line with the sport, so football, done systematically and regularly-conscious show that the condition has significant influence on BMD.