Çocukluk çağı lenfomalarında serum selenyum düzeyinin etyolojik açıdan önemi ve prognoz üzerindeki etkilerinin araştırılması
The ımportance of serum selenium levels ın etiology of newly diagnosed pediatric lymphomas and effect on prognostic factors
  1. Tez No: 298723
  2. Yazar: MUAZZEZ DENİZ SUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN TAÇYILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: HL ve HDL'lı hastaların başvuru sırasında serum selenyum düzeylerinin aynı yaş grubundaki sağlıklı çocuklar ile karşılaştırıldığında düşük olup olmadığını araştırmak ve yaş, cinsiyet gibi demografik özellikler ile B semptomları, histopatolojik alt grup, evre, LDH gibi prognostik kriterler ile ilişkisine olup olmadığını ve beyaz küre sayısı, hemoglobin düzeyi, trombosit sayısı, eritrosit sedimentasyon hızı ile ilişkisi olup olmadığını araştırmakHastalar ve Metod: Bu çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Onkoloji Bölümü ve Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi tarafından takip edilen 15 Hodgkin lenfoma ve 20 Hodgkin dışı lenfomalı hasta ile 28 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Ancak HL'li 3 hasta ve HDL'li 1 hastanın serumları teknik nedenle çalışılamamıştır. Serum örnekleri hastalardan tedavi öncesinde alınmıştır ve atomik abzorpsiyon yöntemiyle çalışılmıştır.Bulgular: Ortalama selenyum değeri HL, HDL ve sağlıklı kontrol grubunda sırayla 123,42 ± 27,907 ? /L, 145,74 ± 43,372 ? /L ve 120,96 ± 39,533 ? /L bulunmuştur. Gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Gruplar içinde malnutrisyona rastlanmamıştır. Serum selenyum düzeyi ile yaş, cinsiyet gibi demografik özellikler ile B semptomları, histopatolojik alt tip, evre ve LDH gibi prognostik faktörler ile ilişki bulunmamıştır. Ayrıca serum selenyum düzeyi ile beyez küre sayısı, hemoglobin düzeyi ve trombosit sayısı arasında da ilişki saptanmamıştır. Sadece HL grubunda eritrosit sedimantasyon hızı, HDL grubuna göre anlamlı yüksek bulunmuştur. (Ortanca değer 88 mm/saat, dağılım 16-145 mm/h).Sonuç: Bir çok erişkin kanserinde düşük selenyum düzeyi ile kanser insidansı arasında ilişki saptanmıştır. Ancak çocukluk çağı kanserleri ile selenyum arasındaki ilişkiyi gösteren çalışmalar sınırlıdır. Daha önce yapılan çalışmalarda hastalarda malnutrisyon saptanmıştır. Bizim hastalarımızda malnutrisyona rastlamadık. Bu nedenle hastalarımızın selenyum düzeyini düşük bulmamış olabiliriz. Bizim çalışmamızda hasta gruplarında malnutrisyonun olmaması, selenyum düzeyinin normal bulunması, selenyumnun HDL ve HL gelişiminde rolü olmadığını düşündürmektedir. Ancak daha kesin sonuçlar için daha fazla sayıda hasta ve sağlıklı çocuğun olduğu çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The Importance of Serum Selenium Levels In Etiology of Newly Diagnosed Pediatric Lymphomas and Effect on Prognostic FactorsObjectives: The aim of this study is to evaluate the serum selenium concentrations in newly diagnosed pediatric Hodgkin? s Lymphoma (HL) and Non-Hodgkin lymphoma (NHL), to compare with healthy children and to evaluate the association of serum selenium level between demografic properties such as age, sex and prognostic factors B symptoms, hystopathology, stage, LDH status and also between white blood cell count, hemoglobin level, platelet count and erythrocyte sedimantation rate.Patients and Method: Newly diagnosed 12 HL and 19 NHL patients, 28 healthy children were incorporated into this study. Serum specimens of patients were collected before treatment and they were studied with atomic absorbtion method.Results: Mean selenium level of HL, NHL and healthy controls were found 123,42 ± 27,907 ? /L, 145,74 ± 43,372 ? /L and 120,96 ± 39,533 ? /L respectively. There was no statistically significant difference between groups (p>0.05). There was no malnourished child in all groups. Also there was no association between serum selenium and demografic properties such as age, sex and prognostic factors such as B symptoms, hystopathology, stage, LDH status and also there was no association between selenium and white blood cell count, hemoglobin level, platelet count and erythrocyte sedimantation rate. Only, the erythrocyte sedimantation rate was significantly higher in HL (median was 88 mm/h, range from 16-145 mm/h).Conclusion: Low selenium levels have been found in association with high incidences of various types of adult cancers. Much less is known about this issue among pediatric cancers. Malnutrition of patients were determined in previously studies. Our patients were not malnutrated. For this reason selenium levels of our patients were not low. We suggest that selenyum has no role in the devolopment of HL and NHL because there was no malnutrition in our patients and they had normal level of serum selenium. But we need futher studies including more patients and healthy controls to demonstrate the association between selenium and lymphoma.