Atopik dermatitli çocuklarda t regulatuvar hücre düzeyi
Regulatory t cell levels in children with atopic dermatitis
- Tez No: 298724
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN İKİNCİOĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Atopik dermatit çocuklarda yaygın görülen kronik, enflamatuvar bir hastalıktır. İmmünolojik ve çevresel faktörlerin birlikte rol aldığı karmaşık bir yapıya sahiptir. Regulatuvar T hücreler tolerans ve immün regulasyonda önemli rol oynarlar. Atopik dermatitte bu hücrelerin rolüyle ilgili olarak yayınlanmış az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı atopik dermatitli çocuklarda periferik kan CD4+CD25high+FOXP3+ Treg hücre düzeyini belirlemek ve hastalığın patogenezinde etkili olup olmadığını değerlendirmektir.Çalışmamıza atopik dermatit tanı kriterlerine uygun(Hanifin ve Rajka kriterleri), yaşları 1-60 ay arasında (median: 7 ay) değişen 16'sı kız, 25'i erkek toplam 41 hasta dahil edildi. Hastaların tümünde atopik dermatit aktif dönemdeydi ve hastaların hiçbiri son 3 ay içerisinde topikal ve/veya sistemik bir tedavi almamıştı. Kontrol grubu ise yaşları 1-60 ay arasında (median: 12 ay) değişen 8 kız ve 12 erkekten meydana gelmekteydi.
Özet (Çeviri)
Atopic dermatitis is a chronic, inflammatory skin disease which is common in children. It exhibits a complex immunological and environmental background. Regulatory T cells (Tregs) have an essential role in tolerance and immune regulation. However, few and controversial data have been published to date on the role of these cells in atopic dermatitis. The aim of this study is to examine peripheral blood CD4+CD25high+FOXP3+ regulatory T cell levels in children with atopic dermatitis and to evaluate their effect on the pathogenesis of the disease.All patients fulfilled the criteria for Atopic dermatitis (Hanifin and Rajka criteria). 41 atopic dermatitis patients, 16 female, 26 male (age range: 1-60 months, median: 7 months) were included into the study. They all were at the active stage of the disease, prior to any topical and/or systemic treatment. Control group consisted of 20 children age ranging 1-60 months (median: 12). FOXP3 molecule expression on peripheral blood lymphocytes (CD4+CD25+) were studied by whole blood technique (2ml) using three colour staining on flow cytometry (FC500 Cytomics, Miami USA).Children with atopic dermatitis have significantly lower levels of peripheral blood CD4+CD25high+FOXP3+ regulatory T cells compared to control group (p < 0.001).This study shows that CD4+CD25high+FOXP3+ Treg cells were lower in atopic dermatitis patients and suggests that decreased levels of peripheral blood CD4+CD25high+FOXP3+ Treg cells may be secondary to accumulation of these cells at skin. Therefore CD4+CD25high+FOXP3+ Treg cells may play a role in the pathogenesis of atopic dermatitis.