Farklı ambliyopi türlerinin tedavisinde kapama yöntemleri ile penalizasyon yönteminin karşılaştırılması
Comparsion of occlusion methods and penalization method in the treatment of different types of amblyopia
- Tez No: 247787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERBAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ambliyopi çocukluk çağında yaygın olarak gözlenen bir görme bozukluğudur ve prevelansı %1,6-3.6'dır. Gelişimsel bir anomali olan ambliyopi şaşılık, refraksiyon kusuru ve/veya deprivasyon varlığında uzaysal görme kaybı ile karakterize bir hastalıktır. Kapama ve penalizasyon yöntemleri günümüzde yaygın olarak kullanılan ambliyopi tedavileridir.Bu prospektif çalışmaya kliniğimize Mart 2007-Aralık 2009 tarihleri arasında başvuran şaşılık, anizometropik ve mikst tip ambliyopisi olan 66 olgu dahil edildi. Olgular 3 gruba ayrıldı. Yirmi sekiz olgudan oluşan 1. gruba klasik bandajla parsiyel kapama tedavisi (KBPK), 22 olgudan oluşan 2. gruba atropin penalizasyonu (AP) ve 16 olgudan oluşan 3 gruba oklüzyon kontakt lens ile tam gün kapama tedavisi (OKTK) uygulandı. Tüm olguların başlangıç 3. ay ve 6 aydaki görme keskinlikleri çeşitli eşelerle ölçülüp logMAR birimine çevrildi. Görme keskinliği farkları istatiksel olarak karşılaştırıldı.KBPK uygulanan 1. grubun başlangıç görme keskinliği ortalaması 0.70±0.25 logMAR, 3. ay görme keskinliği ortalaması 0.42±023 logMAR ve 6. aydaki görme keskinliği ortalaması 0.25±021 logMAR tespit edildi. AP uygulanan 2. grubun başlangıç görme keskinliği ortalaması 0.70±0.19 logMAR, 3. ay görme keskinliği ortalaması 0.40±014 logMAR ve 6. aydaki görme keskinliği ortalaması 0.22±013 logMAR tespit edildi. OKTK uygulanan 3. grubun başlangıç görme keskinliği ortalaması 0.77±0.17 logMAR, 3. ay görme keskinliği ortalaması 0.49±024 logMAR ve 6. aydaki görme keskinliği ortalaması 0.33±019 logMAR tespit edildi.Grupların başlangıç, 3. ay ve 6. ay görme keskinlikleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi. Her grubun başlangıç, 3.ay ve 6. ayda bakılan görme keskinliği artışları arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı bulundu. Üç grubun başlangıç 3. ay ve 6. aydaki görme keskinliği artışları birbirileri ile karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi.Klasik kapama tedavisi günümüzde halen en sık kullanılan, en çok bilinen ve etkinliğine en çok inanılan ambliyopi tedavisidir. Bu çalışmada, atropin penalizasyonunun ve oklüzyon kontakt lensi ile yapılan kapama tedavisinin klasik kapama tedavisi kadar başarılı olduğunu gösterilmiştir. Medikal, psikolojik ve sosyal problemler nedeni ile klasik kapama yapılamayan olgularda AP ve OKL ile kapama iyi birer alternatiftir.
Özet (Çeviri)
Amblyopia is the most common childhood vision disorder with an estimated prevalence of 1.6-3.5%. This developmental anomaly is characterized by loss of spatial vision in the presence of strabismus, refractive error and/or deprivation. Occlusion treatment and penalization are nowadays widely used amblyopia treatment methods.İn this prospective study 66 anisometropic, strabismic and mixst amblyopia cases were incuded which aplicant our clinic between, March 2007-December 2009. The cases were divided into 3 groups. Twenty-eight cases, consisting of group 1 were teated with classical part-time occlusion treatment, 22 cases consisting of group 2 were treated with atropine penalization and 16 cases consisting group 3 were treated with occlusion contact lenses full-time occlusion treatment. All cases begining, 3rd month and 6th month visual acuity were measured by the warious visual acuity chart and they were translate into logMAR units. Visual acuity differences were compared statistically.First group who have been performed KBPK begining visual acuity mean 0.70±0.25 logMAR, 3rd month visual acuity mean 0.42±0.23 logMAR, 6th month visual acuity mean 0.25±0.21 logMAR been approved. Second group who have been performed AP begining visual acuity mean 0.70±0.19 logMAR, 3rd month visual acuity mean 0.40±0.14 logMAR, 6th month visual acuity mean 0.22±0.13 logMAR been approved. Third group who have been performed OKTK begining visual acuity mean 0.77±0.17 logMAR, 3rd month visual acuity mean 0.49±0.24 logMAR, 6th month visual acuity mean 0.33±0.19 logMAR been approved.Statistically significant difference between the groups begining, 3rd month and 6th month visual acuity were not detected. The beginning, 3th and 6th months visual acuity of three amblyopia groups were similar. Compared to the initial levels, statistically significant recovery was observed in the visual acuity of amblyopia groups measured at the begining, 3rd and 6th months of treatment. Although no significant difference was found in visual acuity of three amblyopia subgroups 6 months after the completion of treatment.The classical occlusion treatment stil most commonly used, best known and most activity is believed amblyopia treatment. İn this study atropine penalization and occlusion contact lens treatment as succesfull as classical occlusion treatment were approved. AP an OCL treatment is good alternative because of medical, psychological and social problems in cases who can not be treated with classical occlusion treatment.