Farklı ambliyopi gruplarında makula veperipapiller sinir lifi kalınlığının okt iledeğerlendirilmesi
Evaluation of the thickness of macula and peripapillarynerve fiber layer with oct in different amblyopia groups
- Tez No: 497065
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL BAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Strabismik, anizometrop ve normal kontrol grubundaki olguların makula ve RSLT kalınlığının OKT ile ölçülmesi ve elde edilen parametrelerin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Tek taraflı ambliyopi nedeniyle takipli olan 14 strabismik hastanın ambliyop ve sağlıklı gözü, 14 anizometropik hastanın ambliyop ve sağlıklı gözü ve 14 normal kontrol grubundaki olguların sağ gözünden OKT ile alınan makula ve RSLT kalınlık değerleri kendi aralarında karşılaştırıldı. Aynı zamanda strabismik ve anizometropik hastaların sağlıklı gözleriyle tembel gözleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma sonuçlarımıza göre santral foveal kalınlık ve ortalama RSLT kalınlıkları arasında 5 Grubun karşılaştırılmasında fovea ve RSLT arasında istatistiksel anlamlı kalınlık farkı görülmedi (sırasıyla p=0,444 ve 0,485). Strabismik hastaların sağlıklı ve tembel gözlerini karşılaştırdığımızda foveal kalınlık ve ortalama RSLT kalınlığı ambliyopik gözde anlamlı düzeyde kalın izlendi (sırasıyla p=0,006 ve p=0,002). Anizometropik hastaların sağlıklı ve tembel gözünü karşılaştırdığımızda foveal kalınlık ve ortalama RSLT'sı kalınlığı ambliyop gözlerde anlamlı düzeyde kalın izlendi (sırasıyla p=0,005 ve 0,002). Ancak strabismik ve anizometropik hastaların sağlam gözlerinin fovea ve RSLT ölçümleri kontrol grubundan ince bulunmuştur (sırasıyla p=0,444, p=0,485)
Özet (Çeviri)
Aim: Measuring the thickness of macula and RNFL of the patients with strabismus, anisometropia and healthy controls with OCT and comparing the obtained parameters were aimed. Methods: Thickness of the macula and RNFL of the healthy and amblyopic eyes of 14 patients with strabismus who have unilateral amblyopia, the healthy and amblyopic eyes of 14 patients with anisometropia and the right eyes of 14 healthy controls was obtained with OCT and compared with each other. Healthy and amblyopic eyes of the anisometropic and strabismic patients were also compared. Results: According to the results of the study, comparison of the 5 groups resulted with no significant difference in central foveal and RNFL thickness (p=0,444 and p=0,485 respectively). Foveal thickness and average RNFL thickness were detected to be higher in the amblyopic eyes of the strabismic patients in comparison to their healthy eyes (p=0,006 and p=0,002 respectively). Foveal thickness and average RNFL thickness was found to be significantly higher in the amblyopic eyes of the anisometropic patients in comparison to their healthy eyes (p=0,005 nd p=0,002 respectively). However, healthy eye of strabismic and anisometropic groups fovea and RNFL measurements were regarded as thinner than the control group (p=0,444, p=0,485 respectively).