Atipik skuamöz hücre (ASC=ASC-US+ASC-H) bulunduran konvansiyonel pap smear preparatlarında yüksek riskli hpv prediktörü olarak kabul gören p16 proteini varlığının araştırılması ve sonuçların histopatolojik tanılar ile karşılaştırılması
Expression of p16 protein in papanicolaou smears containing atypical squamous cells )(ASC=ASC-US+ASC)-Hand comparison of the results with available histologic data
- Tez No: 298770
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN AYTAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Servikal kanser tarama programında, atipik skuamöz hücre (ASC-US+ASC-H) saptanmış olgularda, p16 antikor varlığını değerlendirerek, olguda altta yatması muhtemel klinik olarak önemli histopatolojik lezyonu öngörmek ve bu olgularda p16 antikoru ile triajın klinik etkinliğini belirlemek amaçlanmaktadır.Gereç ve Yöntem: Papanicolaou yöntemi ile boyanarak atipik skuamöz hücre (ASC=ASC-US+ASC-H) tanısı almış toplam 100 olgu, öncelikle dekolorize edildi ardından p16 (E6H4 klonu) antikoru ile boyandı. Olgunun boyanma gösterip göstermediği değerlendirilerek, sonuçlar histopatolojik inceleme sonuçları ile karşılaştırıldı.Sonuçlar: Toplam 73 olgu ASC-US, 27 olgu ASC-H olarak değerlendirildi. P16 pozitifliği tüm olguların %21'inde izlendi. Pozitif boyanma ASC-H grubunda istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha fazla olarak değerlendirildi. Histopatolojik karşılaştırmada, CIN 2 ve üzeri lezyonların tamamının ASC-H sitolojiye sahip olduğu izlendi. Bu nedenle ASC-US olgularında CIN 2 ve üzeri lezyon saptamak için p16 ile triaj çalışması yapılamadı. Çalışma, ASC olgularının geneli ve ASC-H olguları için yapıldı. Genel ASC olgularında dekolorizasyon ve p16 triajı ile CIN 2 ve üzeri lezyon saptamak için sensitivite %87.5, spesifite %84.7, pozitif prediktif değer %33.3, negatif prediktif değer %98 olarak bulundu. ASC-H alt grubu için CIN 2 ve üzeri lezyon saptamada bu değerler sırasıyla %87.5, %68, %53 ve %92 olarak bulundu.Yorum: Persistan, yüksek riskli HPV infeksyonlarında ekspresyonunun arttığı bilinen p16 proteininin, özellikle yönetimleri konusunda tartışmaların sürdüğü atipik skuamöz hücre (ASC-US+ASC-H) tanılı olguların triajında kullanıma girmesi ile hem invaziv olmayan hem de mevcut yöntemler ile karşılaştırılabilir sensitivite ve spesifite değerleri gösteren bir yöntemin varlığı tartışılır hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Expression of p16 Protein in Papanicolaou Smears Containing Atypical Squamous Cells (ASC=ASC-US+ASC-H) and Comparison of the Results with Available Histologic DataIntention: This study aims to verify the clinical performance of p16 immunocytochemistry as a biomarker to predict clinically significant lesion (CIN 2+) that underlying among those with an ASC result in Papanicolaou cytology.Method: p16 (E6H4 clone) immunostains were performed on 100 conventional Pap smears signed out as ASC and the results were correlated with available histological data.Results: Of the 100 Pap smears containing ASC, 73 were classified as ASC-US and 27 as ASC-H. P16 immunosatining was detected in 21% of all cases. Significantly higher expression of p16 protein was observed in ASC-H categorized cytology. Histopathological correlation showed that all CIN 2+ lesions were detected in the ASC-H group, therefore the triage study among ASC-US categorized cytology could not be performed. P16 immuno-cytochemistry revealed a diagnostic sensitivity of 87.5%, specifity of 84.7%, positive predictive value of 33.3% and negative predictive value of 98% for detecting CIN 2+ lesions among ASC categorized cytology. Among the ASC-H cytology, values were noted as 87.5%, 68%, 53% and 92% respectively.Comment: While p16 protein is associated with persistant high risk HPV infection, immunosatining of this protein among ASC cytology has the potential to provide high sensitivity and specifity rates for the presence of underlying CIN 2+ lesions. Consequently, p16 may futher improve the current approach for triaging ASC cytology and may provide a cost effective triage tool with its less invasive nature.