Farklı renk ve kalınlıklardaki zirkonyum seramiklerin ışık geçirgenliği
Light transmission of zirconium ceramics with different color and thickness
  1. Tez No: 298803
  2. Yazar: İBRAHİM DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UMUT GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tamamı seramik restorasyonun altındaki adeziv rezinin polimerizasyonu ışık şiddeti ile doğrudan ilişkilidir. Tamamı seramik restorasyonun rengi ve kalınlığı restorasyonun altına geçen ışığın miktarını dolayısıyla ışıkla polimerize olan rezin simanın polimerizasyon derecesini etkiler. Bu çalışmanın amacı farklı renklerde ve altyapı kalınlıklarındaki zirkon seramiklerinin ışık geçirgenliklerini farklı ışık kaynakları altında değerlendirmektir.Vita (Vita Zahnfabrik H.Router GmbH, Sackingen Germany) skalasında yer alan 16 farklı rengin her biri için 0,5, 0,8, 1 mm (± 0.05 mm) olmak üzere 3 farklı kalınlıkta zirkon (ICE Zirkon) altyapı örneği 11 mm çapında hazırlanmıştır (n=240). Her bir renk gurubundaki zirkonya altyapı örneklerine aynı renkteki feldspatik dentin porseleni toplam örnek kalınlığı 1,5 mm (± 0,05 mm) olacak şekilde uygulanmıştır. Her biri 5 örnek içeren farklı renk ve zirkon altyapı kalınlıklarından oluşan toplam 48 grup üreticilerin önerisi doğrultusunda glaze işlemine tabi tutulmuştur. Tüm grupların ışık geçirgenlikleri konvansiyonel halojen ışık (Hilux 200), LED 1 (Hilux LED-max 550), LED 2 (Hilux LED-max 1055), Bluephase LED `curing light'(Ivoclar) ve plazma ark (Monitex SP-200) olmak üzere 5 farklı ışık kaynağı kullanılarak radyometre (Hilux) ile 3 kez ölçülmüş ve 3 ölçümün ortalaması mW/cm2 olarak kaydedilmiştir. Veriler 2 ve 3-faktörlü faktöriyel deneme planı kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiş. Ortalamaların çoklu karşılaştırılmasında Tukey HSD testi kullanılmıştır (?=0.05).Farklı ışık kaynakları, farklı renk grupları ve farklı kalınlık parametrelerinin tek tek ve birbirlerine göre değerlendirildiği üç faktörlü faktöriyel deneme planına göre; kalınlık, renk ve ışık kaynakları istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde birbirlerinden farklı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Polymerization of the adhesive resin luting agent beneath all ceramic restoration is directly related with light intensity. The thickness and shade of the all-ceramic restoration affects the amount of the light transmission through the ceramic restoration in case the degree of polymerization of the light-polymerized resin luting agent. The aim of this study is to evaluate the light transmission of zirconium ceramics with different zirconium core thickness and color when irradiated different types of light polymerization units.Zirconium core (ICE Zirkon) specimens, 11mm in diameter, were made in three different thicknesses, 0.5, 0.8 and 1.0 mm, (± 0.05 mm) for each sixteen color shades of vita lumen (n=240). On the zirconia core specimens for each color and thickness groups, feldspathic dentin porcelain in same color was added to reach total veneer thickness of 1.5mm (± 0.05 mm). Total 48 groups consist of different zirconia core thickness and color in each includes 5 specimens was glazed according to the manufacturer recommendations. Light transmission of all groups was measured by radiometer at 3 times and mean values were recorded as mW/cm2 for conventional halogen light (Hilux 200), LED 1 (Hilux LED-max 550), LED 2 (Hilux LED-max 1055), Bluephase LED `curing light? (Ivoclar) and plasma arc light (Monitex SP-200). The Data was statistically analyzed with three and two- way ANOVA. For multiple-comparison of the mean values, Tukey HSD test was used (?=0.05).According to three- way ANOVA results, when comparing different light units, color groups and thicknesses, there were statistically significant difference among the groups.