Monolitik zirkonya materyalinde kalınlığın, rengin ve simanın sonuç restorasyonun renk parametreleri üzerine etkisi
Effect of monolithic zirconia thickness and resin cementcolor on the color parameters of final restoration
- Tez No: 556515
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı; yüksek dayanıklılığa sahip ancak kimyasal yapıları ve ışık geçirgenlikleri farklı olan ve monolitik kullanıma uygun iki tam seramik materyali olan monolitik zirkonya (MZ) ve lityum disilikat (LDS) cam seramik restorasyonlarda seramik kalınlığı ve kullanılan rezin siman renginin restorasyonun sonuç rengi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmada; MZ ve LDS materyallerinden 0,5 mm; 1 mm; 1,5 mm kalınlıklarda ve 10x14 mm boyutlarında dikdörtgen şeklinde örnekler hazırlanarak, her grupta 10 adet örnek olmak üzere 6 seramik grubu oluşturuldu. Seramiklerle birlikte renk ölçümlerinin yapılması için 0,2 mm kalınlıkta 10x14 mm boyutlarında ve A1, A2, A3 ve translüsent (Tr) renklerde olmak üzere 4 rezin siman grubu hazırlandı. Seramik örneklerin renk ölçümleri, siman uygulamadan önce ve sonra gün ışığını taklit eden floresan lamba içeren düzenek içinde CIE D65 aydınlatmasına uygun, nötral gri fon içeren ortamda spektrofotometre ile yapıldı. İki ölçüm arasındaki farkın değerlendirilmesi için CIELab renk sistemi tarafından belirlenen“ΔE”formülü kullanıldı. Gruplara ait ΔE değerleri arasındaki farklar Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri ile değerlendirildi. (p0,05) ve ΔE≤3 olarak gözlendi. LDS; 1 mm kalınlıkta iken Tr ve A1 renk simanlar 3'den büyük, 1,5 mm kalınlıkta ise tüm siman renkleri ile aralarında anlamlı fark göstermeyen ve 3 civarında olan ΔE değerleri gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to evaluate the effect of the ceramics thickness and the resin cement color on the resultant color of the monolithic zirconia (MZ) and lithium disilicate (LDS) glass ceramic restorations which are suitable for monolithic use. Both ceramics are high strength but have different chemical structures and light transmittance characteristics. In this study; 0,5 mm; 1 mm; 1,5 mm in thickness and 10x14 mm in size rectangular samples from monolithic zirconia and lithium disilicate ceramic materials were prepared. Six ceramic groups, including 10 samples in each group were formed. For making color measurements with ceramics, 4 cement groups of A1, A2, A3 and translucent (Tr) colors were prepared 0,2 mm in thickness and 10x14 mm in sizes. Color measurements before and after cementation were made by using spectrophotometre device in an apparatus containing a fluorescent lamp that simulate the daylight with neutral gray background suitable for CIE D65 illumination. After the color measurement, the color difference was calculated using“ΔE”formula, which was determined by the CIE Lab color system to evaluate the color difference. Data were assessed by Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests (p0,05) and ΔE≤3 was found. When 1 mm LDS used with Tr and A1 cements color difference was higher than 3 and color difference was not statiscilly different and approximately 3 when 1,5 mm LDS was used with when all cement colors.