Türkiye voleybol üçüncü ve bölgesel lig erkek takımları sporcularının bazı fiziksel ve kondisyonel parametrelerinin karşılaştırılması
Comparıson of some physıcal and condıtıon parameters of the athletes ın the turkey men?s thırd and regıonal volleyball leagues
  1. Tez No: 298830
  2. Yazar: YAKUP AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA İLKER KERKEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Türkiye Voleybol üçüncü ve bölgesel lig erkek takım sporcularının fiziksel ve kondisyonel parametrelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Araştırmaya Türkiye Voleybol 2009?2010 sezonunda play-off'a çıkan üçüncü lig takımlarından; Diyarbakır DSİ ve Muş Sağlıkspor oyuncuları (N=28), bölgesel lig takımlarından; Mardin Kızıltepe Belediyesi, Şanlıurfa Tedaş, Gaziantep Şahinbey Belediye ve Gaziantep Özel Erdem Koleji oyuncuları (N=29) olmak üzere toplam 57 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Fiziksel parametrelerden boy, ağırlık, uzunluk, çevre ve çap ölçümleri ile deri kıvrım kalınlığı ölçümleri alınmıştır. Kondisyonel parametrelerden ise esneklik, durarak uzun atlama, dikey sıçrama ve pençe kuvveti testleri uygulanmıştır.Üçüncü lig ve bölgesel lig takımlarının fiziksel ve kondisyonel parametrelerinin karşılaştırılmasında tanımlayıcı istatistik ile aradaki farkın belirlenmesi için Bağımsız Gruplarda t Testi kullanılmıştır. Test sonuçları takımlar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Comparison of some physical and condition parameters of the athletes in the Turkey men?s third and regional volleyball leagues has been aimed.Totally 57 athletes from Diyarbakır DSİ and Muş Sağlıkspor players (N=28), Mardin Kızıltepe Municipality from regional league teams, Şanlıurfa Tedaş, Gaziantep Şahinbey Municipality and Gaziantep Private Erdem College players (N=29) which are among the teams promoted to play-off in the Turkey 2009-2010 volleyball season volunteered in this research. As physical parameters; height, weight, length, girth and diameter and skinfold thickness were measured. As condition parameters, elasticity,standing long jump, handgrip and anaerobic power were tested.In the comparison of physical and condition parameters of the teams in the regional and third league, t test was performed for the independent groups to define the difference with the descriptive statistics. Test results showed that statistical difference between the teams was not significant statistically.